Farba kazeinowa – właściwości i zastosowanie

Farba kazeinowa - właściwości i zastosowanie

Farba kazeinowa – czym jest i jak jej używać?

Farba kazeinowa należy do grupy farb kredowych i jest produktem naturalnym o całkowicie bezpiecznym dla środowiska składzie. Wyróżnia się ona matowym wykończeniem, doskonałym kryciem oraz wysoką trwałością, dzięki czemu umożliwia w prosty i szybki sposób zmianę koloru mebli z przeróżnych tworzyw. Jak zatem jej używać i jakie powierzchnie można nią zamalować? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Farba kazeinowa – co to jest?
2. Jaką formę ma farba kazeinowa?
3. Farba kazeinowa – zalety
4. Jak używać farby kazeinowej?
5. Gdzie sprawdzi się farba kazeinowa?
6. czy-farbe-kazeinowa-trzeba-zabezpieczac


Farba kazeinowa – co to jest?

Farba kazeinowa jest zaliczana do farb kredowych, znanych z matowego, chropowatego wykończenia. Ich składnikiem wiążącym jest kazeina, czyli białko wyodrębnione z mleka ssaków, które powstaje w wyniku działania enzymu podpuszczki. Najczęściej są one więc białe, ale po dodaniu do nich pigmentów można uzyskać z nich szeroką paletę barw. Produkt ten jest przeznaczony przede wszystkim do malowania drewna i podobnie do farb renowacyjnych, zapewnia równomierną powłokę o stylowym wykończeniu. Będzie zatem doskonałym wyborem do wnętrz utrzymanych w stylu klasycznym, skandynawskim, rustykalnym oraz industrialnym. Oprócz tego, można je wykorzystać do szybkiej i niskobudżetowej metamorfozy mebli, przykładowo do odnowienia krzeseł, stołu lub regału. Wszystko dlatego, że przed nałożeniem farby kazeinowej nie trzeba zdzierać z powierzchni mebla starej warstwy farby.

Jaką formę ma farba kazeinowa?

Farba kazeinowa najczęściej ma formę proszku do wymieszania z wodą lub produktu gotowego do użycia. W przypadku proszku, należy ją zmieszać z wodą w proporcjach 1:1, czyli z 10 kilogramów farby w proszku uzyskuje się około 20 litrów gotowej farby. Jej zaletą jest więc niższa waga, dzięki której znacznie łatwiej ją transportować. Tutaj warto też zaznaczyć, że wysokiej jakości farby kredowe powinny mieć zawartość co najmniej 35% kredy, ponieważ im jej więcej, tym lepsze efekty malowania.

Farba kazeinowa – zalety

Czy farba kazeinowa będzie dobrym wyborem do odnowienia mebli? Jak najbardziej! Farba kazeinowa ma wiele zalet, a poniżej zebraliśmy najważniejsze z nich!

  • Farba kazeinowa szybko schnie – dzięki czemu nie trzeba się martwić o kilkudniowe wietrzenie czy zabezpieczanie świeżo pomalowanego mebla.
  • Farba kazeinowa ma wiele kolorów – choć naturalnie jest biała, to wystarczy użyć odpowiedniego pigmentu, aby uzyskać jej dowolny odcień.
  • Farba kazeinowa umożliwia dowolne wykończenie – można nakładać ją różnymi technikami, które dają efekt przecierania, zmatowienia, przenikania barw, celowych pęknięć, patynowania, postarzania i wielu innych!
  • Farba kazeinowa jest łatwa w nakładaniu – wystarczy zmieszać ją z wodą lub kupić gotowy produkt, aby w prosty i szybki sposób pomalować daną powierzchnię.
  • Farba kazeinowa przepuszcza parę wodną – jej struktura powoduje, że pomalowane nią drewno będzie służyło przez długie lata, ponieważ pozwala mu „oddychać”.
  • Farba kazeinowa powstaje z naturalnych składników – wszystkie składniki w niej zawarte są pochodzenia naturalnego, a oprócz tego produkt ten nie zawiera środków konserwujących.
  • Farba kazeinowa jest trwała i odporna – kazeina jest silnie wiążąca, dzięki czemu farba z jej zawartością jest odporna na ścieranie i rysy.

Jak używać farby kazeinowej?

Farba kazeinowa służy przede wszystkim do malowania powierzchni drewnianych. Można więc wykorzystać ją między innymi do malowania mebli oraz drewnianych elementów dekoracyjnych. Przy jej użyciu z powodzeniem nadamy komodzie lub regałowi nową barwę, odnowimy niemodne krzesła oraz dopasujemy drewniane ozdoby do stylu danego wnętrza. Oprócz tego, produkt ten świetnie sprawdza się do renowacji domowych mebli, ponieważ nie wymaga gruntowania i zdzierania starej warstwy farby. Jest więc bardzo łatwy w użyciu i pozwala na szybką metamorfozę drewnianych powierzchni. Należy jednak wiedzieć, że farba kredowa nie pokryje elementów pomalowanych wcześniej farbą klejową, olejną oraz lateksową, a przed jej użyciem zaleca się wyszlifować mebel oraz odtłuścić go benzyną ekstrakcyjną.

Gdzie sprawdzi się farba kazeinowa?

Farby kazeinowe są cenione przede wszystkim ze względu za naturalny, bezpieczny dla zdrowia skład. Można więc używać ich między innymi do malowania dziecięcych zabawek oraz mebli do pokoju dla chłopca i mebli do pokoju dla dziewczynki. Przy ich użyciu z powodzeniem można przywrócić do życia stare krzesła, stolik, taboret, ławeczkę oraz półkę na książki. Należy jednak pamiętać, że matowa struktura farby może być uciążliwa w czyszczeniu, dlatego meble mające kontakt z żywnością najlepiej zabezpieczyć w inny sposób. Oprócz tego, powierzchnie pomalowane farbą kazeinową nie są odporne na wilgoć, w związku z czym nie powinny mieć kontaktu z wodą lub mokrymi przedmiotami.

Czy farbę kazeinową trzeba zabezpieczać?

Farby kazeinowej nie trzeba zabezpieczać, ale oczywiście warto to robić, aby jeszcze wydłużyć jej trwałość. W tym celu można wykorzystać wosk, olej lub w lakier, w zależności od efektu, który chcemy uzyskać. Jeżeli wybierzemy wosk, możemy w ten sposób utrwalić efekt, natomiast gdy wybierzemy lakier z barwnikiem, możemy przy jego użyciu poprawić niektóre elementy, uzyskując jeszcze ciekawszy rezultat. Olejowanie zaś jest najbardziej naturalną opcją, która nawilża drewno i zapobiega jego pękaniu. Po jego nałożeniu nie zmieni się barwa pomalowanej powierzchni, choć może nieco ściemnieć.