Jak spuścić wodę z bojlera?

Jak spuścić wodę z bojlera?

Spuszczanie wody z bojlera – jak zrobić to poprawnie?

W niektórych budynkach niezbędne jest zabezpieczenie instalacji hydraulicznej na zimę. Dotyczy to między innymi domków letniskowych oraz budowli wzniesionych na ogródkach działkowych. W tym celu należy spuścić wodę z bojlera, aby mieć pewność, że nie zamarzła podczas niższych temperatur. Wszystko dlatego, że zamarznięta woda może zniszczyć cały zbiornik, a tym samym uszkodzić wnętrze, w którym się znajduje. Na szczęście wodę z bojlera można spuścić we własnym zakresie, bez pomocy odpowiedniego fachowca. Jak więc to dokładniej zrobić? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Jak zbudowany jest bojler?
2. Jak spuścić całą wodę z bojlera?
3. Jak spuścić zalegającą wodę z bojlera?
4. W jaki sposób ponownie napełnić bojler wodą?


Jak zbudowany jest bojler?

Spuszczanie wody z bojlera jest z pozoru prostym zadaniem. Należy jednak wiedzieć, że podczas całego procesu mogą pojawić się różnego rodzaju problemy, które mogą wynikać z budowy danego zbiornika, dlatego wcześniej warto poznać jego budowę i dokładnie przeczytać instrukcję obsługi do niego dołączoną. Gdy to już z nami, kolejnym krokiem będzie zlokalizowanie odpływu. Tutaj w zależności od kupionego urządzenia, każdy podgrzewacz ciepłej wody zawiera zawór, dzięki któremu woda wypływa ze zbiornika. Najczęściej producenci umieszczają go z boku lub na dole bojlera, co znacznie ułatwia opróżnianie zalegającej wody. Po zlokalizowaniu zaworu, należy też znaleźć dwie rurki i dowiedzieć się, która przewodzi ciepłą, a przez którą płynie zimna woda, co będzie bardzo przydatne w kolejnych działaniach.

Jak spuścić całą wodę z bojlera?

Niezależnie od rodzaju bojlera oraz jego pojemności, w większości przypadków spuszczenie z niego wody nie powinno być problemem. Warto jednak wiedzieć, że odprowadzenie wody z bojlera elektrycznego będzie znacznie prostsze niż ze zbiornika gazowego. Mimo to, można z powodzeniem zrobić to we własnym zakresie, tak więc wzywanie fachowca nie będzie w tym wypadku konieczne. Wobec tego, aby spuścić wodę z bojlera, najpierw musimy zlokalizować na nim zawór bezpieczeństwa. Gdy przeczytaliśmy wcześniej instrukcję, zapewne wiemy gdzie on się znajduje, a jeżeli jej nie posiadamy, najpewniej będzie on z boku lub na dole bojlera. Po znalezieniu zaworu, kolejnym krokiem jest delikatne odkręcenie go w taki sposób, aby opróżnić podgrzewacz wody stopniowo, ponieważ odkręcając go zbyt szybko, woda zaleje całe pomieszczenie. W ten sposób powoli spuścimy całą wodę, a cały proces potrwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.

Jak spuścić zalegającą wodę z bojlera?

Niekiedy zdarza się, że po odkręceniu zaworu woda nie chce płynąć. W takim wypadku konieczne będzie odkręcenie lub demontaż wężyka odprowadzającego ciepłą wodę z góry. Tutaj również należy robić to stopniowo, ponieważ zbiornik podgrzewacza zapewne jest wypełniony wieloma litrami wody, która może zalać pomieszczenie, jeżeli otworzy się go zbyt szybko. Jest to szczególne niebezpieczne w przypadku gorącej wody, tak więc przed opróżnianiem zbiornika, najlepiej wcześniej odłączyć go od zasilania i poczekać aż woda wystygnie.

W jaki sposób ponownie napełnić bojler wodą?

Wiemy już w jaki sposób opróżnić bojler z wody, czas zatem najwyższy dowiedzieć się, jak go ponownie napełnić. Należy więc zacząć od tego, że zbiornik przed powtórnym napełnieniem powinno się przepłukać przy pomocy ciepłej wody użytkowej i to samo dotyczy zupełnie nowego urządzenia. Dzięki temu wypłuczemy z niego zalegające nieczystości i bakterie. Gdy to już za nami, kolejnym krokiem jest podłączenie całej instalacji, które powinniśmy zrobić według instrukcji dołączonej do urządzenia. Najczęściej oznacza to zamknięcie zaworu głównego wraz z wodomierzem, uzbrojenie bojlera oraz zamontowanie zaworów odcinających dopływ wody. Na koniec wystarczy odkręcić zawory zamykające przy bojlerze, a gdy już zobaczymy strumień wody wydobywający się z baterii, zamykamy baterię i sprawdzamy szczelność wszystkich elementów hydraulicznych.