Czym jest plastrowanie ścian?
Wykorzystanie gładzi to jeden z najpopularniejszych sposobów na wyrównanie ścian i sufitów, który pozwala skutecznie ukryć wszelkie niedoskonałości. Do tego wykorzystuje się różnego rodzaju masy szpachlowe, które zarówno niwelują pęknięcia i otwory, jak i pozwalają wprowadzić kąty i płaszczyzny. Niestety, po wyschnięciu gładź powinna zostać zeszlifowana, a powstający podczas tego procesu pył może być prawdziwym utrapieniem. Jak się jednak okazuje, jest pewna alternatywa, a mowa tutaj o szpachlowaniu bezpyłowym, nazywanym inaczej plastrowaniem ścian. Na czym więc dokładniej polega ta technika i jak jej używać w sposób prawidłowy? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
W tym artykule znajdziesz:
1. Co to jest plastrowanie ścian?
2. Jakie korzyści płyną z plastrowania ścian?
3. Jak przechowywać i przygotować gładź angielską do plastrowania ścian?
4. Jak używać gładzi angielskiej do plastrowania ścian?
5. Ile kosztuje plastrowanie ścian?
Co to jest plastrowanie ścian?
Plastrowanie ścian to technika, która polega na użyciu gładzi angielskiej, czyli produktu, który po wyschnięciu nie wymaga szlifowania. Oznacza to więc, że jego wykorzystanie umożliwia znaczące skrócenie czasu potrzebnego na przygotowanie ściany do malowania. Taką gładź można stosować na podłożach różnego typu, w tym między innymi na płytach kartonowo-gipsowych, betonie, tynku cementowym oraz tynku wapiennym. I tutaj podobnie do innych mas szpachlowych produkt ten pozwala na uzyskanie idealnie gładkiej ściany oraz sufitu, przy czym efekt ten można osiągnąć znacznie szybciej, bo zaledwie w jeden dzień, ponieważ nie wymaga szlifowania, a dodatkowo umożliwia uzyskanie gładkiej powierzchni po nałożeniu tylko jednej lub dwóch warstw, a nie trzech lub czterech, których niekiedy wymagają tradycyjne gładzie. Tutaj warto jednak zaznaczyć, że plastrowanie ścian nie jest tak proste, jak tradycyjne szlifowanie, ponieważ wymaga odpowiednich umiejętności, dlatego warto zapoznać się z podstawowymi technikami mieszania takiej gładzi oraz jej nakładania na ścianę.
Jakie korzyści płyną z plastrowania ścian?
Plastrowanie ścian przy użyciu gładzi angielskiej wiąże się z wieloma korzyściami. Mowa tutaj przede wszystkim o znaczącym ułatwieniu i skróceniu czasu pracy, bowiem w przeciwieństwie do innych mas szpachlowych, po jej wyschnięciu nie jest konieczne szlifowanie powierzchni, co wyraźnie wydłuża cały proces i jest prawdziwym utrapieniem, ponieważ wymaga regularnego usuwania pyłu. Dodatkowo, produkt ten umożliwia pełne pokrycie powierzchni, ich wyrównanie oraz utworzenie kątów i płaszczyzn przy aplikacji zaledwie jednej lub dwóch warstw, dzięki czemu ściany lub sufit można wykończyć zaledwie w jeden dzień, a nie jak w przypadku innych gładzi w trzy lub cztery dni. Oczywiście nie można zapomnieć też o tym, że gładź angielska schnie znacznie krócej, bo od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, w związku z czym nie trzeba czekać długich godzin, aby przejść do nakładania kolejnych warstw, tylko można wyrównać powierzchnię i przygotować ją do malowania, tapetowania lub wykończenia innego rodzaju materiałem dekoracyjnym.
Jak przechowywać i przygotować gładź angielską do plastrowania ścian?
Absolutną podstawą jest odpowiednie przechowywanie gładzi angielskiej, ponieważ produkt ten przed przygotowaniem do nakładania nie powinien mieć kontaktu z wilgocią. Oznacza to więc, że należy ją przechowywać w suchym miejscu, najlepiej na drewnianej palecie lub regale, a nie bezpośrednio na posadzce, bowiem w ten sposób nie dopuści się do zawilgocenia mieszanki, co może skutkować powstaniem w niej grudek. Tak przechowywaną gładź angielską wystarczy wymieszać z wodą zgodnie z instrukcją na opakowaniu, w proporcjach zalecanych przez producenta. Produkt będzie gotowy do nakładania, gdy jego konsystencja będzie w pełni gładka, bez żadnych grudek. Tutaj należy jednak zaznaczyć, że podczas przygotowywania gładzi bezpyłowej do plastrowania ścian należy zadbać o to, aby nie została narażona na nagłą stratę wilgoci, co może stać się między innymi podczas upalnych dni, ponieważ preparat ten wymaga odpowiedniej ilości wody, dzięki której po wyschnięciu będzie spełniał wszystkie swoje funkcje.
Jak używać gładzi angielskiej do plastrowania ścian?
Przed przystąpieniem do nakładania gładzi angielskiej bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. I tutaj tak jak przypadku innych mas szpachlowych, przed rozpoczęciem plastrowania niezbędne jest zagruntowanie ściany lub sufitu, a następnie zadbanie o to, aby powierzchnia była sucha, czysta i odtłuszczona. Gdy wszystko już gotowe, można zacząć nakładać gładź, najlepiej miarowym ruchem, tworząc na powierzchni 2-milimetrową warstwę, którą po zaaplikowaniu trzeba zostawić do wyschnięcia na czas zalecany przed producenta. Po odczekaniu wymaganej ilości czasu, kiedy masa pokrywająca ścianę nie będzie już brudzić palców, kolejnym krokiem jest wygładzenie wszelkich rys widocznych na jej powierzchni, a następnie poczekanie kilkunastu minut i na koniec ostateczne wygładzanie zwilżoną szpachlą, przygotowując w ten sposób ścianę lub sufit do malowania, tapetowania lub wykończenia innego rodzaju materiałem dekoracyjnym.
Ile kosztuje plastrowanie ścian?
Biorąc pod uwagę, że gładź angielska jest stosunkowo nowym produktem na rynku budowlanym, jej koszt jest wciąż wysoki. Oznacza to więc, że plastrowanie ścian oraz sufitów przy jej użyciu może wiązać się ze znacznie wyższymi kosztami w porównaniu do wykorzystania do tego innych mas szpachlowych. Jej cena zaczyna się bowiem od 2.50 zł za kilogram, podczas gdy najtańsza gładź szpachlowa zaczyna się od 1.50 zł za kilogram. Mimo to, warto wziąć pod uwagę ten produkt w momencie planowania remontu, ponieważ gładź angielska znacząco ułatwia i przyspiesza całą pracę, a tym samym może pomóc zaoszczędzić pieniądze przeznaczone na czas robocizny.
Skomentuj