Oczko wodne w ogrodzie – 20 inspiracji na wkomponowanie oczka wodnego do ogrodu

Oczko wodne w ogrodzie - 20 inspiracji na wkomponowanie oczka wodnego do ogrodu

Pomysły na urządzenie ogrodu z oczkiem wodnym – 20 funkcjonalnych propozycji

Ogród to idealne miejsce do wypoczynku po trudach codziennych obowiązków. Może on bowiem pełnić zarówno funkcję rekreacyjną, jak i stanowić dekorację posesji. To właśnie dlatego tak istotna jest jego odpowiednia aranżacja, a jednym z pomysłów na jego uzupełnienie jest umieszczenie w nim oczka wodnego. Taki element z miejsca stanie się jego punktem charakterystycznym, a do tego stworzy w nim odpowiedni mikroklimat i różnorodność biologiczną. Jak więc wkomponować oczko wodne do ogrodu? W którym konkretniej miejscu je ustawić, tak aby stało się jego integralną częścią? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury i przejrzenia naszych inspiracji!


W tym artykule znajdziesz:
1. Dlaczego warto zdecydować się na oczko wodne w ogrodzie?
2. W którym miejscu postawić oczko wodne w ogrodzie?
3. Czym udekorować oczko wodne w ogrodzie?
4. Inspiracje na oczko wodne – galeria zdjęć z 20 pomysłami na aranżację oczka wodnego


Dlaczego warto zdecydować się na oczko wodne w ogrodzie?

Przydomowy ogród to idealna strefa, aby odprężyć się po całym dniu ciężkiej pracy. Dotyczy to zarówno ogrodu przed domem, jak i za domem, gdzie można się zrelaksować wśród zieleni i kwiatów. Przestrzeń ta wymaga jednak odpowiedniego zagospodarowania i umieszczenia w niej elementów, które wpłyną nie tylko na jej wygląd, ale również funkcjonalność. Jednym z nich jest oczko wodne, które zapewnia kojącą atmosferę i pomaga obniżyć temperaturę otoczenia w upalne dni. Dodatkowo, można wokół niego uprawiać rośliny wodne i bagienne, które nie przyjęłyby się na suchym podłożu, a do tego taka forma dekoracji wpływa pozytywnie na mikroklimat i różnorodność biologiczną ogrodu. To dlatego, że można w nim hodować ryby, a samo oczko zwraca uwagę ptaków, które zyskują bezpieczne poidełko i atrakcyjne miejsce do kąpieli. Aby jednak spełniało ono swoją funkcję, najważniejsze jest znalezienie dla niego odpowiedniej lokalizacji, w której będzie wystarczająco dużo miejsca, by je wybudować.

W którym miejscu postawić oczko wodne w ogrodzie?

Aby oczko wodne stało się integralną częścią ogrodu, niezbędne jest umiejscowienie go w odpowiedniej lokalizacji. Najlepiej więc wybudować je w mniej nasłonecznionym miejscu, ponieważ promienie słońca mogą sprawić, że o wiele szybciej będą rozwijały się w nim glony. Mimo to, powinno mieć dostęp do światła słonecznego przez przynajmniej kilka godzin dziennie – jest to kluczowe do rozwoju roślin. Dodatkowo, należy pamiętać, aby ulokować je z dala od drzew i krzewów, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko jego zanieczyszczenia przez opadające liście oraz uschnięte gałęzie. Do tego warto wziąć pod uwagę, że pod ziemią mogą przebiegać różnego rodzaju instalacje, dlatego przed wyznaczeniem powierzchni na nie dobrym pomysłem będzie sprawdzenie planu zagospodarowania ogrodu. W tym wypadku nie można zapomnieć również o wybudowaniu oczka wodnego w miejscu, w którym jest dostęp do prądu, ponieważ używane w nim urządzenia, takie jak pompy i filtry, będą wymagały zasilania. Oczywiście każdy element sieci elektrycznej, który będzie znajdował się w pobliżu oczka wodnego, powinien mieć odpowiednie certyfikaty, w tym przede wszystkim ten potwierdzający wodoodporność. Jest to szczególnie istotnie przy urządzeniach zanurzonych w wodzie.

Czym udekorować oczko wodne w ogrodzie?

Po wybraniu odpowiedniego miejsca na oczko wodne i jego wybudowaniu, kolejnym elementem jest udekorowanie terenu wokół. Można do tego użyć płytek, drobnych kamyczków lub większych kamieni. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest też wykończenie go żwirem lub piaskiem. Każdy z tych elementów umożliwia ukrycie folii oraz brzegów pojemnika na wodę. Oczywiście po ich ułożeniu, następnym krokiem jest uzupełnienie go roślinami. Do tego można wykorzystać zarówno rabaty ogrodowe, jak i kwietniki ogrodowe, a także pojedyncze rośliny, które zasadzi się tuż przy oczku wodnym. Cały teren można też udekorować ozdobami wykonanymi z ceramiki, w tym różnego rodzaju dzbanami, fontannami, podstawkami i kolumienkami. Nie można zapomnieć również o odpowiednim oświetleniu, wszak jest to jeden z najważniejszych elementów każdego ogrodu. W tym wypadku idealnie sprawdzą się więc wodoodporne lampy, umieszczane pod wodą, które stworzą wyjątkowy, nieco tajemniczy klimat, a dookoła oczka można ustawić niewielkie latarenki, które oświetlą je wieczorami.

Inspiracje na oczko wodne – galeria zdjęć z 20 pomysłami na aranżację oczka wodnego

Inspiracje na oczko wodne

Źródło

Inspiracje na oczko wodne z wodospadem

Źródło

Duże oczko wodne w ogrodzie

Źródło

Pomysł na oczko wodne

Źródło

Małe oczko wodne

Źródło

Oczko wodne z wodospadem

Źródło

Małe oczko wodne z fontanną

Źródło

Niewielkie oczko wodne

Źródło

Oczko wodne w ogrodzie

Źródło

Oczko wodne z mostem

Źródło

Pomysły na oczko wodne

Źródło

Oczko wodne z dużą ilością roślin

Źródło

Nieduże oczko wodne

Źródło

Pomysł na małe oczko wodne

Źródło

Oczko wodne z rybami

Źródło

Okrągłe oczko wodne

Źródło

Oczko wodne z kwiatami

Źródło

Inspiracje na oczko wodne z fontanną

Źródło

Pomysł na piękne oczko wodne

Źródło

Oczko wodne ze skalniakiem

Źródło