Odprowadzenie wody z rynien – jak powinno wyglądać?

Odprowadzenie wody z rynien - jak powinno wyglądać?

Co warto wiedzieć o odprowadzeniu wody z rynny?

Odprowadzenie deszczówki jest sporym wyzwaniem. Nieumiejętne zagospodarowanie wody spływającej z dachu może prowadzić do podtopienia działki, powstawania kałuż i błota. To właśnie dlatego tak ważny jest starannie zaprojektowany i wykonany system rynien, którego celem jest zapanowanie nad cieknącą wodą. To jednak nie wszystkie jego funkcje! Deszczówka może być w gospodarstwie bardzo przydatna, dlatego dzisiaj podpowiemy Wam w jaki sposób można ją wykorzystać i jak dokładniej powinno wyglądać odprowadzanie wody z rynien! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Dlaczego należy odprowadzać wodę deszczową?
2. Negatywne skutki nieprawidłowego odprowadzania wody z rynien
3. Odprowadzanie deszczówki drenażem
4. Podłączenie do kanalizacji deszczowej
5. Czy warto gromadzić deszczówkę?
6. Do czego wykorzystać deszczówkę?
7. Zbieranie deszczówki – jak magazynować wodę z rynny?
8. Odprowadzanie deszczówki do oczka wodnego lub stawu


Dlaczego należy odprowadzać wodę deszczową?

Podczas budowy domu ilość obowiązków jest tak duża, że mało który inwestor zaprząta sobie głowę problemem odprowadzania wody deszczowej. Wielu z nich decyduje się więc na minimalistyczne rozwiązanie, czyli wylewanie ściekającej wody tuż obok rynien. Niestety, takie działanie może nieść ze sobą wiele negatywnych skutków, a oprócz tego jego wynikiem jest marnowanie deszczówki. To jednak nie wszystko! Warto bowiem wiedzieć, że konieczność prawidłowego odprowadzania wody z rynny uregulowana jest prawnie! Według ustawy Prawo Wodne z dnia 18 lipca 2001 r., art. 29, właściciel działki nie może zmieniać stanu wody na gruncie oraz kierunku odpływu wody opadowej, jeżeli spływająca woda będzie generowała szkody dla sąsiednich działek. Co więcej, wykonanie badań melioracyjnych leży w gestii właściciela danego gruntu, co określa art. 74 tej ustawy. Oznacza to, że w przypadku nieprawidłowej instalacji rynien, właściciel może zostać pociągnięty do odpowiedzialności, dlatego należy cały system odpowiednio zaprojektować i zaplanować.

Negatywne skutki nieprawidłowego odprowadzania wody z rynien

Nieprawidłowe odprowadzanie deszczówki może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji. Nawet jeżeli spływająca woda nie zaszkodzi sąsiadom, jej nadmiar może wyrządzać szkody na własnej posesji. Efektem jej gromadzenia się może być między innymi powstawanie błota, podmywanie fundamentów, zalewanie piwnicy i więdnięcie roślin. W dłuższym okresie może prowadzić również do spękań muru, nierównomiernego osiadania domu oraz powstawania grzyba i pleśni na ścianach. Dotyczy to przede wszystkim domów o dużej powierzchni, które zbierają znacznie większą ilość opadów. Jak zatem widać, odprowadzanie wody w sposób nieprawidłowy może wiązać się z dużą ilością nieplanowanych wcześniej kosztów.

Odprowadzanie deszczówki drenażem

Gdy nie wiemy, jak poradzić sobie z nadmiarem wody, jednym ze sposobów będzie rozprowadzenie jej na dużym terenie. Stosuje się do tego specjalne rury drenarskie o przekroju DN80 lub DN100, które zabezpiecza się żwirem i otulinami, co zabezpiecza zatkanie się drenów ziemią lub gliną. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest niski koszt oraz brak potrzeby obsługi całego systemu. Taka instalacja pozwala odwonić fundamenty i przetransportować zgromadzoną wodę w suche miejsca działki, np. do uprawianych roślin, na trawnik lub do ogródka warzywnego. Oczywiście jej montaż wymaga rozkopania ogrodu i sporej ilości prac ziemnych, ale jest to skuteczny sposób zapobiegający zalewaniu gruntu i fundamentów. A co zrobić, gdy drenaż nie wystarcza? Rozwiązaniem może być podłączenie do kanalizacji deszczowej.

Podłączenie do kanalizacji deszczowej

Niestety, drenaż nie w każdym przypadku będzie skuteczny. Czasem bowiem rozprowadzenie wody po terenie może być niewystarczające, zwłaszcza gdy jest ona w dużym stopniu zabetonowana lub ma niewielką powierzchnię. Rozwiązaniem w takim wypadku może okazać się odprowadzenie wody do kanalizacji deszczowej, gdzie przy użyciu rynien deszczówka jest transportowana do osadników, które następnie prowadzą do kanalizacji miejskiej. Musimy jednak pamiętać, że sposób ten ma swoje minusy. W niektórych regionach kraju samorządy pobierają opłaty za wykonanie przyłącza oraz użytkowania kanalizacji deszczowej, a oprócz tego podłączenie się do miejskiego systemu wymaga specjalnego projektu oraz akceptacji przedsiębiorstwa kanalizacyjnego. I to jeszcze nie wszystko. Korzystanie z miejskiej kanalizacji jest możliwe przede wszystkim w przypadku terenów miejskich i podmiejskich, tak więc nie każdy może sobie pozwolić na taki luksus. A co, jeżeli chcemy gromadzić deszczówkę? Czy w ogóle warto to robić?

Czy warto gromadzić deszczówkę?

W ostatnich latach coraz częściej mierzymy się z suszami. Wiele obszarów naszego kraju pustynnieje, a perspektywa problemów z dostarczeniem wody pitnej staje się coraz bardziej realna. Warto zatem pomyśleć o zagospodarowaniu deszczówki w sposób praktyczny, tym bardziej, że możemy w ten sposób sporo zaoszczędzić. W jaki sposób? Gromadzenie wody spływającej z dachu pozwala na wykorzystanie jej do celów, które nie wymagają użycia cennej i drogiej wody pitnej. Jest to więc nie tylko korzystne dla domowego budżetu, ale i ekologiczne, co ma coraz większe znaczenie w kontekście szerzącego się kryzysu klimatycznego. Oprócz tego, gdy na gromadzenie deszczówki zdecyduje się większa ilość osób, zmniejszy się w ten sposób ryzyko lokalnych podtopień spowodowanych niewydolnością systemów odprowadzania gwałtownych opadów, a tym samym uniknie się wielu negatywnych konsekwencji.

Do czego wykorzystać deszczówkę?

Sposobów na zagospodarowanie wody spływającej z dachu jest wiele. Można wykorzystać ją między innymi do podlewania uprawianych roślin, trawnika oraz rabat kwiatowych. Oprócz tego, gdy do jej przefiltrowania użyjemy specjalnych systemów, możemy użyć jej również do napełnienia basenu, umycia samochodu, czyszczenia narzędzi i mebli ogrodowych, a nawet jako szarą wodę w domu. I to jeszcze nie koniec pomysłów na zagospodarowanie deszczówki! Nowoczesne instalacje sanitarne pozwalają na wykorzystanie jej w toaletach, dzięki czemu można zaoszczędzić mnóstwo wody, a tym samym i pieniędzy. W jaki zatem sposób ją gromadzić?

Do czego wykorzystać deszczówkę?

Zbieranie deszczówki – jak magazynować wodę z rynny?

Najtańszym sposobem na gromadzenie deszczówki jest wykorzystanie naziemnego zbiornika na wodę. Co ważne, w dzisiejszych czasach jest dostępnych wiele pojemników, które świetnie wkomponują się w ogród i będą skutecznie spełniały swoją rolę. Zaliczamy do nich między innymi beczki, będące bardzo częstym wyborem wśród właścicieli działek ze względu na swój stylowy wygląd. Oprócz tego, bardzo popularne są zbiorniki zwane mauzerami, wyróżniające się znacznie większą pojemnością, ale przy tym są mniejszą estetyką. Oba rozwiązania sprawdzą się szczególnie w przypadku osób, które regularnie podlewają uprawiane rośliny, trawnik lub ogródek warzywny. Jeżeli jednak wolimy rozwiązanie mniej oczywiste, doskonałym pomysłem będzie wykorzystanie podziemnego zbiornika na deszczówkę. Taki pojemnik sprawdzi się przede wszystkim w przypadku dachów o dużej powierzchni, ponieważ zbiorniki te mogą gromadzić od 2 tysięcy do nawet 10 tysięcy litrów, w zależności od zapotrzebowania. Należy też zaznaczyć, że rodzaj i pojemność zbiornika dobiera się również na podstawie rodzaju gruntu oraz wysokości wód gruntowych. Gdy go już zamontujemy, aby skorzystać z wody w nim zgromadzonej, niezbędne jest wykorzystanie pompy oraz systemu filtracyjnego.

Odprowadzanie deszczówki do oczka wodnego lub stawu

Alternatywą dla gromadzenia deszczówki w przeznaczonych do tego zbiornikach naziemnych i podziemnych jest zbieranie jej w stawie lub oczku wodnym. W tym wypadku jednak dużej uwagi wymaga wykonanie instalacji doprowadzającej wodę, ponieważ poprowadzenie rynny przez środek działki może nie być najlepszym pomysłem ze względów estetycznych i praktycznych. Oprócz tego, deszczówka spływająca bezpośrednio do oczka lub stawu prowadziłoby do mącenia wody oraz miejscowego wypłukiwania dna, więc używa się do tego specjalnego przelewu. Dodatkowo, takie miejsce należy zabezpieczyć na wypadek przepełnienia, zwłaszcza jeżeli zbiornik znajduje się blisko zabudowań lub przy sąsiedniej działce.