Jak wybielić firanki?

Jak wybielić firanki?

Jak i czym wybielić firanki?

Świeże, śnieżnobiałe firanki stanowią finezyjną dekorację okien. Można je wykorzystać zarówno do uzupełnienia nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz, a to wszystko za sprawą ich uniwersalności oraz eleganckiego wyglądu. Jest to swego rodzaju wizytówka każdego mieszkania i jego gospodarzy, dlatego warto o nie dbać, aby były integralną częścią pomieszczenia, w którym się znajdują. Jak więc dokładniej to robić? Jak postąpić, gdy firanki poszarzały lub nabrały brzydkiej, żółtej poświaty? Jest na to kilka bardzo skutecznych sposobów, a my przedstawimy je w dzisiejszym artykule! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Jak przechowywać firanki?
2. W czym prać firanki?
3. Jak wybielić firanki domowym sposobem?
4. Jak wybielić firanki z tiulu?
5. Jak wybielić firanki z woalu?
6. Jak wybielić firanki z markizety i satyny?
7. Jak wybielić firanki z żakardu?
8. Jak wybielić firanki z organtyny?


Jak przechowywać firanki?

Firanki szarzeją od smogu nie tylko w momencie, gdy wiszą na oknach. Są to bardzo delikatne tkaniny, które przechowywane niewłaściwie nadal będą miały kontakt z drobinami zanieczyszczeń, a co za tym idzie mogą szarzeć. Podstawą będzie więc trzymanie ich w suchym miejscu, do którego nie dociera światło słoneczne, najlepiej zawinięte w biały lub niebieski papier w dobrze wentylowanej szafie. Jest to jeden z bardzo skutecznych sposobów na zachowanie ich koloru, z którego korzystały już nasze babcie. Co jednak zrobić, gdy firanki już poszarzały lub pożółkły? Oprócz chemii dostępnej w sklepach, możemy wykorzystać naturalne sposoby, w tym między innymi te z wykorzystaniem dostępnych w większości domów składników. Poznajcie więc każdy z nich!

W czym prać firanki?

Aby firanki zachowały piękny, śnieżnobiały wygląd na dłużej, należy je czyścić w odpowiedni sposób. Najlepiej więc prać je ręcznie w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu lub proszku do tkanin delikatnych, a jeżeli boimy się uszkodzić ich strukturę, zamiast detergentu możemy użyć zwykłego mydła. Na koniec prania firanki możemy zamoczyć jeszcze w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej, dzięki której zyskają piękny, biały kolor. Ostatnim etapem jest wyciśnięcie z nich wody i rozwieszenie na suszarce, aby dokładnie wyschły i dopiero wtedy możemy je zawinąć w biały lub niebieski papier i umieścić w szafie.

Jak wybielić firanki domowym sposobem?

Jeżeli nie chcemy używać detergentów oraz mydła, zawsze możemy skorzystać z domowych sposobów na wybielenie firanek, które są nie tylko bardzo skuteczne, ale i łatwe w przygotowaniu. Takie rozwiązanie będzie także bezpieczniejsze, ponieważ środki chemiczne dostępne w sklepach, mimo dużej skuteczności w usuwaniu zabrudzeń i przebarwień, mogą osłabiać strukturę tkaniny, w wyniku czego firanki z każdym kolejnym praniem będą wyglądały coraz gorzej. Jak zatem wybielić firanki domowymi sposobami? Sprawdźcie!

1. Wybielanie firanek sodą oczyszczoną

Sposób z wybielaniem firanek przy użyciu sody oczyszczonej jest znany i wykorzystywany od lat. Aby z niego skorzystać, wystarczy namoczyć firanki w roztworze, który przygotujemy z 500 gramów sody oczyszczonej na 10 litrów wody i pozostawić w nim na kilka godzin. Po upłynięciu wymaganej ilości czasu firanki pierzemy w tradycyjny sposób, a na koniec zawijamy je w biały lub niebieski papier i umieszczamy w dobrze wentylowanej szafie.

2. Wybielanie firanek proszkiem do pieczenia

Proszek do pieczenia ma działanie podobne do sody oczyszczonej, dzięki czemu można go z powodzeniem wykorzystać między innymi do wybielenia firanek. W tym celu należy rozpuścić całe opakowanie proszku do pieczenia w 5 litrach wody, a następnie w takim roztworze umieścić firanki na minimum godzinę. Po upłynięciu wymaganej ilości czasu, tkaniny pierzemy w tradycyjny sposób i na koniec zawijamy w biały lub niebieski papier i chowamy w dobrze wentylowanej szafie.

3. Wybielanie firanek octem i solą kuchenną

Roztwór z soli kuchennej i octu to kolejny bardzo skuteczny środek, który umożliwia nam wybielenie firanek. Produkty te mają właściwości antystatyczne, dzięki czemu sprawdzą się szczególnie w przypadku firanek wykonanych ze sztucznych włókien. Aby więc skorzystać z ich działania, wystarczy do miski wlać 10 litrów wody, wsypać 4 łyżki soli oraz dodać szklankę octu, a następnie w tak przygotowanej miksturze namaczać firanki przez kilka godzin. Po upłynięciu wymaganej ilości czasu, firanki dokładnie płuczemy i wieszamy na suszarce, aby swobodnie wyschły.

4. Wybielanie firanek sokiem z cytryny

Sok z cytryny ma właściwości wybielające, dzięki czemu będzie kolejnym skutecznym środkiem, który pozwoli nam odzyskać oryginalny kolor firanek, a oprócz tego zawarte w nim substancje pomogą usunąć z nich drażniący zapach dymu papierosowego. Aby więc wykorzystać jego działanie, wystarczy dodać odrobinę świeżo wyciśniętego soku do prania i po jego skończeniu wywiesić tkaninę na słońcu, aby zyskała dodatkową jasność.

5. Wybielanie firanek Domestosem

Domestos kojarzy się przede wszystkim z dbaniem o czystość ubikacji. Nie każdy jednak wie, że można go z powodzeniem wykorzystać również do wybielenia firanek! Sposób ten znany jest od dawna i co ważne, jest naprawdę skuteczny! Aby więc z niego skorzystać, wystarczy wlać do garnka wodę, dodać do niej kilka kropli Domestosu i wymieszać do utworzenia się piany. Gdy roztwór jest gotowy, wkładamy do niego firankę i w tak przygotowanej miksturze moczymy tkaninę przez co najmniej kilka godzin. Po upływie wymaganej ilości czasu, tkaniny pierzemy w tradycyjny sposób i na koniec zawijamy w biały lub niebieski papier i chowamy w dobrze wentylowanej szafie.

6. Wybielanie firanek mąką

Mąka nie wybieli całych firanek, ale pozwoli usunąć z nich tłuste plamy. Aby więc ją wykorzystać, wystarczy posypać niewielką ilością mąki zabrudzenia, a następnie poczekać aż wchłonie tłuszcz z tkaniny. Gdy to się stanie, na koniec pierzemy firanki w tradycyjny sposób i wywieszamy je do całkowitego wyschnięcia.

Jak wybielić firanki z tiulu?

Tiul to bardzo delikatny, a przy tym lekko transparentny materiał, który najczęściej powstaje z włókien poliestrowych lub poliamidowych, a niekiedy także bawełny lub jedwabiu. Stworzony z takich materiałów wymaga regularnego prasowania oraz prania. Tutaj warto więc wiedzieć, że firanki z tiulu najlepiej prać ręcznie lub ustawić w pralce program do delikatnych tkanin (bez wirowania), aby nie uszkodzić jego struktury.

Jak wybielić firanki z woalu?

Woal to tkanina o mocnym skręcie, która zazwyczaj jest stworzona z mieszanki włókien sztucznych i bawełny. Jest to równie delikatny materiał co tiul, ale nieco bardziej mleczny, a tym samym przepuszczający mniej światła. Będzie więc odpowiednim wyborem dla osób, które chcą ograniczyć ilość wpadającego do pomieszczenia słońca. Gdy już go wybierzemy, to warto wiedzieć, że tkaniny o mocnym skręcie najlepiej prać ręcznie, lekko je ugniatając. Jeżeli jednak chcemy użyć do tego pralki, wtedy najlepiej taką firankę złożyć w kostkę i nie ustawiać temperatury wyższej niż 30-40°C.

Jak wybielić firanki z markizety i satyny?

Firanki z markizety i satyny są zazwyczaj wykonane z poliestrowej siatki, której wielkość oczek może się różnić. Takie tkaniny można prac zarówno ręcznie, jak i w pralce, ale najlepiej robić to z użyciem wody o niskiej temperaturze. Jeżeli mimo to boimy się o ich strukturę, dobrym pomysłem będzie włożenie ich do poszewki, aby zabezpieczyć materiał przed uszkodzeniem. Tutaj należy też zaznaczyć, że oba typy firanek wymagają prasowania, a wyjątek stanowią jedynie te pikowane i kreszowane.

Jak wybielić firanki z żakardu?

Firanki z żakardu to tkaniny, które najczęściej tworzone są z poliestrowych nici, ale niekiedy wzbogacane są również włóknami bawełny. Ozdoby tego rodzaju występują w wielu różnych wzorach i kolorach, dzięki czemu wyróżniają się sporą uniwersalnością. Takie materiały najlepiej prać w pralce z użyciem wody o niskiej temperaturze i lekkim wirowaniem.

Jak wybielić firanki z organtyny?

Firanki z organtyny to cienkie, prześwitujące tkaniny, które są wykonane z poliestru lub mieszanki poliestru z poliamidami. Ozdoby tego rodzaju przepuszczają sporą ilość światła i charakteryzują się wysokim połyskiem, dzięki czemu będą dobrym wyborem do mało nasłonecznionych pomieszczeń. Takie materiały najlepiej prać ręcznie w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnych detergentów.