Co zamiast drzwi wewnętrznych?

Co zamiast drzwi wewnętrznych?

Co zamiast drzwi do pokoju, salonu, sypialni i kuchni?

Niekiedy zdarza się, że wykorzystanie drzwi wewnętrznych w aranżacji danego pomieszczenia psuje finalny efekt. W takim wypadku dobrym pomysłem jest znalezienie alternatywnego rozwiązania, które pozwoli na lepsze wykorzystanie przestrzeni i wprowadzenie nieco świeżości do wystroju wnętrza. Co więc wybrać zamiast drzwi do pokoju, salonu, sypialni i kuchni? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Co wybrać zamiast klasycznych drzwi?
• Drzwi przesuwne
• Drzwi składane
• Drzwi harmonijkowe
• Drzwi barowe
2. Co zamiast drzwi pokojowych?
• Zasłony zamiast drzwi
• Rolety zamiast drzwi
• Zasłony panelowe zamiast drzwi
3. Co zamiast drzwi do pokoju?
4. Co zamiast drzwi do salonu?
5. Co zamiast drzwi do sypialni?
6. Co zamiast drzwi do kuchni?


Co wybrać zamiast klasycznych drzwi?

Podczas aranżacji danego wnętrza wiele osób chce, aby poszczególne pomieszczenia były od siebie oddzielone drzwiami wewnętrznymi. Nie zawsze jest to jednak dobre rozwiązanie, zwłaszcza w mieszkaniach i domach z mniejszym metrażem, w których ich montaż może dodatkowo zmniejszyć przestrzeń użytkową. Na szczęście jest kilka bardzo funkcjonalnych rozwiązań, które pozwalają oddzielić od siebie pomieszczenia, nie wpływając jednocześnie na ich metraż. Jakich konkretniej? Już podpowiadamy!

1. Drzwi przesuwne

Jeżeli klasyczne drzwi wewnętrzne zajmują za dużo miejsca, świetną alternatywą dla nich są drzwi przesuwne, które zazwyczaj mają 1 lub 2 skrzydła i przemieszczają się po specjalnej prowadnicy, która jest poprowadzona wzdłuż ściany. Dzięki temu, ilość miejsca niezbędnego do ich otwarcia i zamknięcia jest znikoma, przez co same drzwi nie wpływają na użyteczność danego pomieszczenia.

Drzwi przesuwne

Źródło

2. Drzwi składane

Drzwi składane to kolejna doskonała alternatywa dla klasycznych drzwi wewnętrznych. Najczęściej składają się one z kilku elementów, które są ze sobą połączone zawiasami, a skrzydła poruszają się po specjalnej prowadnicy zamocowanej w górnej części ościeżnicy. To powoduje, że podczas ich otwierania i zamykania ich elementy składają się, dzięki czemu zajmują znacznie mniej miejsca w porównaniu do zwykłych drzwi.

Drzwi składane

Źródło

3. Drzwi harmonijkowe

Drzwi harmonijkowe działają podobnie do drzwi składanych, jednak są one znacznie węższe i mają więcej skrzydeł. Lamele, z których są wykonane mogą być wyprodukowane z wielu różnych materiałów, w tym przede wszystkim z PCV, płyt wiórowych, bambusa oraz polistyrenu. Po ich otwarciu, skrzydła składają się w harmonijkę, zwężając przejście zaledwie o kilkanaście centymetrów. Jest to więc idealne rozwiązanie do małych pomieszczeń, które nie zmniejsza ich powierzchni użytkowej, a tym samym nie wpływa na ich użyteczność.

Drzwi harmonijkowe

Źródło

4. Drzwi barowe

Bardzo ciekawą alternatywą dla klasycznych drzwi wewnętrznych są również drzwi barowe, które składają się z dwóch skrzydeł, otwieranych i zamykanych wahadłowo. Takie drzwi montuje się do pionowych elementów ościeżnicy odpowiednimi zawiasami. Jest to więc nieco subtelniejsze rozwiązanie, które sprawdzi się szczególnie we wnętrzach, w których domownicy nie chcą stosować wyraźnego odgrodzenia pomieszczeń.

Drzwi barowe

Źródło

Co zamiast drzwi pokojowych?

Oczywiście drzwi przesuwne, składane, harmonijkowe i barowe to nie jedyne koncepcje, które pozwalają odseparować od siebie pomieszczenia. Nie zawsze bowiem celem jest ich całkowite oddzielenie, w związku z czym niekiedy pomiędzy nimi warto zastosować nieco mniej oczywiste rozwiązania. Do takich zaliczamy między innymi:

1. Zasłony zamiast drzwi

Zasłony to jedno z najpopularniejszych, a przy tym najtańszych rozwiązań, które umożliwia oddzielenie od siebie pomieszczeń. Jego niewątpliwą zaletą jest nieskończona ilość możliwości aranżacyjnych, dzięki której można dostosować je praktycznie do każdego wnętrza. Trzeba jednak pamiętać, że zasłony nie są tak szczelne, jak drzwi, w związku z czym nie będą chroniły danego pokoju od strony akustycznej, a jedynie wizualnej.

2. Rolety zamiast drzwi

Rolety to następna świetna alternatywa dla klasycznych drzwi pokojowych, której największą zaletą jest funkcjonalność. Takie rozwiązanie pozwala odseparować od siebie pomieszczenia w bardzo subtelny sposób, nie wpływając jednocześnie na ich metraż. Trzeba jednak pamiętać, że rolety, które wykorzystuje się zamiast drzwi, choć będą od nich tańsze, to na pewno będą kosztowały więcej od zasłon.

3. Zasłony panelowe zamiast drzwi

Zasłony panelowe to długie, pionowe pasy rolet, których mechanizm umożliwia dowolne ustawienie poszczególnych pasów. Jest to więc bardzo praktyczne rozwiązanie, które można wykorzystać na wiele różnych sposobów, w tym między innymi w formie alternatywy dla klasycznych drzwi pokojowych. To dlatego, że wyróżniają się wieloma możliwościami aranżacyjnymi, a wykonane z odpowiedniego materiału mogą w sposób subtelny, ale skuteczny oddzielić dane pomieszczenia, chroniąc je przede wszystkim od strony wizualnej.

Co zamiast drzwi do pokoju?

Jest wiele ciekawych alternatyw dla klasycznych drzwi pokojowych. Jeżeli więc celem jest całkowite odseparowanie od siebie pomieszczeń, nie wpływając przy tym na ich metraż, świetnym wyborem będą drzwi przesuwne, składane lub harmonijkowe. Takie rozwiązania będą chroniły oba pokoje zarówno od strony wizualnej, jak i akustycznej. Gdy jednak nie chcemy w tak stanowczy sposób oddzielać od siebie poszczególnych pomieszczeń, bardzo fajnie sprawdzą się zasłony, rolety lub zasłony panelowe. Są to znacznie subtelniejsze i tańsze rozwiązania, które jednocześnie pozwalają na przepływ światła i powietrza pomiędzy pokojami.

Co zamiast drzwi do salonu?

W przypadku drzwi do salonu sprawa wygląda podobnie, jak z drzwiami do pokoju. Można więc postawić na drzwi przesuwne, składane lub harmonijkowe, które zapewnią większą prywatność i oddzielą pomieszczenia od spojrzeń i dźwięków, a jeżeli celem jest odseparowanie w subtelniejszy sposób, bardzo fajnie sprawdzą się zasłony, rolety lub zasłony panelowe, które są tańsze i dodatkowo pozwalają na przepływ światła i powietrza pomiędzy pokojami. Alternatywą dla tych rozwiązań są drzwi przezroczyste, które podobnie do przepierzenia szklanego pozwalają na wgląd do danego pomieszczenia, ale mimo to oddzielają go od pozostałych. Takie drzwi zazwyczaj zamontowane są w aluminiowej ramie, u góry zamocowane na stalowej prowadnicy, a na dole umieszczone w systemie jezdnym.

Co zamiast drzwi do sypialni?

Tak jak w przypadku drzwi do pokoju i salonu, tak samo w przypadku drzwi do sypialni, ich wybór będzie uzależniony od celu, który chce się uzyskać. Jeżeli więc domownicy chcą całkowicie odseparować pomieszczenie od dźwięków i spojrzeń, świetnym wyborem będą drzwi przesuwne, składane lub harmonijkowe, a gdy celem jest jedynie subtelne oddzielnie sypialni od drugiego pokoju, bardzo fajnie sprawdzą się zasłony, rolety lub zasłony panelowe. W obu tych przypadkach wybrane rozwiązanie można z powodzeniem dostosować do wystroju danego wnętrza.

Co zamiast drzwi do kuchni?

Wybór drzwi do kuchni wygląda nieco inaczej w porównaniu do drzwi pokojowych. To dlatego, że ich zadaniem jest nie tylko tłumienie dźwięków dochodzących z tego pomieszczenia, ale również zahamowanie wydobywających się z niego zapachów. Biorąc to pod uwagę, bardzo fajnym rozwiązaniem będą zasłony panelowe, które można dowolnie rozsuwać, dostosowując tym samym ilość wpadającego światła i powietrza do kuchni. Kolejnym rozwiązaniem, które nie wpłynie na metraż pomieszczenia i pozwoli je odseparować są drzwi harmonijkowe. Takie drzwi zajmują znacznie mniej miejsca niż klasyczne skrzydła drzwiowe i nie wymagają montowania grubej futryny.