Gniazdka elektryczne – na jakiej wysokości je zamontować?
Rozmieszczenie gniazdek elektrycznych to nieodłączny element remontu lub budowy domu. Ich poprawne ulokowanie jest kluczowe, aby używanie znajdujących się w danym pomieszczeniu sprzętów nie sprawiało trudności. W innym wypadku lokatorzy będą zmuszeni do korzystania z przedłużaczy, co wpływa negatywnie zarówno na wystrój wnętrza, jak komfort jego użytkowania. W jaki zatem sposób je umieścić, tak by korzystanie z nich nie sprawiało kłopotu? Na jakiej wysokości zamontować gniazdka elektryczne i jak rozmieścić je w poszczególnych pomieszczeniach? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
W tym artykule znajdziesz:
1. Montaż gniazdek elektrycznych – jaka wysokość będzie odpowiednia?
2. Na jakiej wysokości rozmieścić gniazdka w kuchni?
3. Na jakiej wysokości zamontować gniazdko do okapu kuchennego?
4. Na jakiej wysokości rozmieścić gniazdka w łazience?
5. Na jakiej wysokości rozmieścić gniazdka w pokoju?
Montaż gniazdek elektrycznych – jaka wysokość będzie odpowiednia?
Wysokość montażu gniazdek elektrycznych w danym pomieszczeniu powinna różnić się w zależności od jego przeznaczenia. Wynika to przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, odmiennego charakteru wnętrza oraz montowanych w nim sprzętów elektrycznych. Jak więc powinno to dokładniej wyglądać? Gniazdka najlepiej rozmieścić w następujący sposób:
- W kuchni na wysokości od 30 do 120 centymetrów, w tym minimum 60 centymetrów od stref mokrych – na tej wysokości bez problemu podłączymy do prądu umieszczone w kuchni sprzęty bez potrzeby wykorzystywania przedłużaczy. Jeżeli jest to niezbędne, jedno z gniazdek można zamontować też powyżej 120 centymetrów, tak aby móc do niego podłączyć okap kuchenny oraz oświetlenie blatu.
- W łazience na wysokości od 100 do 120 centymetrów, w tym minimum 60 centymetrów od stref mokrych – na tej wysokości bez problemu podłączymy do prądu umieszczone w łazience sprzęty bez potrzeby wykorzystywania przedłużaczy. Jeżeli jest to niezbędne, jedno z gniazdek można zamontować też poniżej 100 centymetrów, tak aby móc do niego podłączyć pralkę i suszarkę.
- W pokoju od 20 centymetrów do 70 centymetrów – w przypadku osób młodszych gniazdka można zamontować niżej, natomiast w przypadku osób starszych wyżej. Taka wysokość będzie odpowiednia do podłączenia większości sprzętów, ale jeżeli jest to niezbędne, to jedno z gniazdek można umieścić powyżej 70 centymetrów, aby móc do niego podłączyć telewizor mocowany na uchwycie przykręconym do ściany.
- W garażu od 100 do 150 centymetrów – w okolicy strefy roboczej można dodatkowo umieścić gniazdko trójfazowe, które będzie niezbędne do obsługi niektórych sprzętów.
Oprócz samej wysokości, warto też pamiętać, że gniazdka, do których będzie podłączony sprzęt pobierający większą ilość prądu, najlepiej umieścić w taki sposób, aby cały czas był do nich łatwy dostęp, umożliwiający awaryjne odłączenie urządzenia. A jak rozmieścić pozostałe? Już podpowiadamy!
Na jakiej wysokości rozmieścić gniazdka w kuchni?
W każdej kuchni co najmniej kilka urządzeń wymaga stałego podłączenia do prądu. To powoduje, że ilość i rozmieszczenie gniazd elektrycznych powinno być dobrze przemyślane. Projektując więc lokalizację każdego z nich, powinniśmy znać już układ mebli oraz urządzeń, które będą wykorzystane w pomieszczeniu. Wobec tego, zacznijmy od tych, które będą używane częściej. Te na blacie, do których będziemy podłączali sprzęt codziennego użytku, czyli czajnik, blender, toster i mikrofala, powinny być zlokalizowane na wysokości od 5 do 10 centymetrów nad powierzchnią blatu w odległości minimum 60 cm od strefy mokrej. Jeżeli zaś chodzi o gniazdka elektryczne przeznaczone do zasilania lodówki i piekarnika, to najlepiej umieścić je na wysokości od 30 do 120 centymetrów, a te do zmywarki i płyty elektrycznej na wysokości od 30 do 50 centymetrów. Tutaj warto też zaznaczyć, że w przypadku gniazdek, które będą znajdowały się bliżej zlewozmywaka, najlepiej zaopatrzyć się w kontakty z klapką ochronną o stopniu ochrony IP-44, co pozwoli zminimalizować ryzyko ich zalania.
Na jakiej wysokości zamontować gniazdko do okapu kuchennego?
Większość gniazdek elektrycznych w kuchni powinno się montować na wysokości od 30 do 120 centymetrów. Wyjątkiem jest kontakt, do którego podłączony będzie okap kuchenny oraz oświetlenie nad blatem. Takie gniazdko należy umieścić wyżej, aby uniknąć prowadzenia przez całą kuchnię kabla zasilającego. W tym celu można umieścić je nad krawędzią górnych szafek, czyli dla szafek o wysokości 70 centymetrów będzie to około 220 centymetrów, a w przypadku szafek o wysokości 80 centymetrów będzie to około 230 centymetrów. Oprócz tego, należy zwrócić uwagę, aby okap nie znajdował się dalej niż 2 metry od otworu wentylacyjnego i nie niżej niż 60 centymetrów nad płytką indukcyjną oraz 70 centymetrów nad kuchenką gazową.
Na jakiej wysokości rozmieścić gniazdka w łazience?
W łazience zazwyczaj panuje duża wilgoć, dlatego bardzo ważne jest, aby rozplanować gniazdka elektryczne w taki sposób, żeby nie stwarzały zagrożenia dla korzystających z niej lokatorów. Wobec tego, tak jak wyjaśnialiśmy w artykule na jakiej wysokości zamontować włączniki światła, najlepiej aby przełączniki znajdowały się na zewnątrz pomieszczenia, a wszystkie gniazdka elektryczne w środku powinny być osłonięte maskownicą, która chroni ich wnętrze przez zalaniem wodą i skutecznie zabezpiecza przed wystąpieniem ryzyka porażenia prądem. Najczęściej są to kontakty z wysokim poziomem szczelności, czyli IP-44. Mimo takiego zabezpieczenia, w dalszym ciągu nie powinno się ich umieszczać bliżej, niż około 60 cm od umywalki, prysznica lub wanny. Takie gniazdka, najlepiej więc montować na wysokości od 100 do 120 centymetrów, dzięki czemu z łatwością podłączymy do nich pralkę i suszarkę do ubrań oraz sprzęt używany na co dzień, czyli suszarkę do włosów, prostownicę, lokówkę, szczoteczkę do zębów oraz maszynkę do golenia.
Na jakiej wysokości rozmieścić gniazdka w pokoju?
W każdym pokoju znajduje się co najmniej kilka urządzeń, które wymagają stałego podłączenia do prądu. Oznacza to, że podczas projektowania lokalizacji gniazdek elektrycznych w tym pomieszczeniu, powinniśmy wcześniej zaplanować układ mebli oraz sprzętów, które się w nim znajdą. Najczęściej umieszcza się je wzdłuż jednej ściany, w związku z czym najlepiej zamontować na niej minimum 2 wejścia, do których później podłączymy urządzenia RTV. Takie gniazdka można zainstalować na wysokości od 20 do 30 centymetrów od podłogi, aby znalazły się za szafką i nie były widoczne podczas korzystania ze sprzętów na niej się znajdujących. Jeżeli jednak telewizor będzie mocowany na uchwycie przykręconym do ściany, wówczas gniazdko do jego podłączenia może być umieszczone mniej więcej po jego środku. Dzięki temu, ukryje się wystające spod ramy przewody, które można schować w tunelu ściennym lub specjalnej listwie maskującej. Oprócz tego, podczas projektowania lokalizacji gniazdek elektrycznych w pokoju, warto poświęcić więcej uwagi okolicom kanapy i biurka. Wszystko dlatego, że w miejscu tym spędzamy bardzo dużo czasu, w związku z czym dobrym pomysłem będzie zamontowanie na najbliższej ścianie minimum 2 gniazdek elektrycznych, do których będzie można podłączyć ładowarki do telefonu, laptop czy lampkę do czytania.
Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii budowa, w której między innymi podpowiadamy na czym polega zerowanie gniazdka elektrycznego.
Skomentuj