Rośliny balkonowe całoroczne – jakie wybrać?
Całoroczne kwiaty na balkon stale zyskują na popularności. Ich uprawianie to doskonały sposób na zimową nudę, a także świetne tło dla roślin sezonowych, które kwitną wiosną i latem. I choć wiele osób sądzi, że rośliny doniczkowe nie mogą zimować na otwartym balkonie, to wbrew pozorom niektóre rośliny całoroczne dobrze znoszą niskie temperatury, dzięki czemu można je uprawiać w zamkniętych loggiach. Które konkretniej do nich zaliczamy? Jakie rośliny całoroczne na balkon będą najlepsze? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
W tym artykule znajdziesz:
1. Pelargonie – całoroczne kwiaty na balkon
2. Azalie – całoroczne kwiaty na balkon
3. Kwiaty na balkon całoroczne – pozostałe kwiaty doniczkowe
4. Rośliny balkonowe całoroczne – pnącza
5. Całoroczne kwitnące pnącza na balkon
6. Rośliny na balkon na zimę – krzewy liściaste
7. Rośliny zimozielone na balkon – iglaki
Pelargonie – całoroczne kwiaty na balkon
Najczęściej uprawianymi całorocznymi kwiatami na balkonie są bez wątpienia pelargonie. Ich najpopularniejszą odmianą jest pelargonia rabatowa, czyli roślina o pasiastych liściach, rozgałęzionych pędach oraz pełnych lub półpełnych kwiatach. Świetnie wyglądają również pelargonie bluszczolistne, tworzące malownicze kaskady kwiatów w kolorze różowym, czerwonym, fioletowym, purpurowym, białym lub wielokolorowym.
Azalie – całoroczne kwiaty na balkon
Kolejnym popularnym rodzajem całorocznych roślin na balkon są azalie, zwane też różanecznikami lub rododendronami. Do tych najczęściej wybieranych zaliczamy przede wszystkim azalię indyjską, która puszcza kwiaty w kolorze bieli, różu, czerwieni i purpury oraz azalię japońską, która jest nieco mniejsza i bardziej odporna na chłód.
Kwiaty na balkon całoroczne – pozostałe kwiaty doniczkowe
Nieznacznie mniejszą popularnością wśród całorocznych kwiatów na balkon cieszą się dalie, które wyróżniają się dużymi koszykami kwiatostanowymi oraz krzewuszki cudowne, które wytwarzają przepiękne, dzwonkowate kwiaty. Dobrym pomysłem jest również wybór żurawki o smukłych pędach, dzwonkowatych kwiatach i falujących liściach oraz Tawułki Arendsa, czyli byliny, która tworzy puszyste, czerwone lub różowe kwiatostany, z których następnie zawiązują się brązowe owoce pozostające na pędach przez całą zimę. Do tych bardziej efektownych możemy zaliczyć jeszcze ostróżkę, która zakwita fioletowymi, białymi, różowymi lub błękitnymi kwiatami oraz smukłą rudbekię z liśćmi w kolorze pudrowo-niebiesko-zielonym oraz żółtymi koszyczkami kwiatowymi.
Rośliny balkonowe całoroczne – pnącza
Alternatywą dla całorocznych kwiatów są pnącza, które świetnie uzupełniają aranżację balkonu. W tym wypadku pierwszą rośliną, która nasuwa się myśl, jest oczywiście bluszcz. Są to długowieczne rośliny, które nie wymagają zbyt dużo uwagi, a przy minimalnych zabiegach tworzą bujne kurtyny. Musimy jednak pamiętać, że bluszcz pstry do wybarwienia potrzebuje większej ilości światła, zaś odmiany o zielonych liściach lepiej rosną w głębszym cieniu. Kolejnym gatunkiem pnączy, który świetnie sprawdzi się na balkonie jest dzikie wino, znane również jako winobluszcz. Jest to krzew, którego ząbkowane liście jesienią przebarwiają się na żółto, pomarańczowo, koralowo i burgundowo, ale nie jest on mrozoodporny, co oznacza, że zimą należy go osłaniać. Tak więc jeżeli zależy nam na pnączu, które wytrzyma zimę, lepiej wybrać winobluszcz pięciolistkowy. Świetnym wyborem jest także chmiel zwyczajny, czyli roślina posiadająca bardzo ładne karbowane liście oraz dekoracyjne szyjki.
Całoroczne kwitnące pnącza na balkon
Do całorocznych pnączy kwitnących należy między innymi milin amerykański, czyli roślina, która w szczytowym okresie swojego kwitnienia tworzy widowiskowe kaskady, a oprócz tego wydaje rurkowate kwiaty w kolorze żółtym, koralowym lub karminowym. Równie efektownie kwitnie wiciokrzew Henry’ego, który jest zimozieloną rośliną o długich, lancetowatych liściach oraz pachnących kwiatach. Do tych mniej popularnych możemy zaliczyć także hortensję pnącą, rozkwitającą białymi, płaskimi kwiatostanami, które zasuszone utrzymują się na pędach przez całą zimę.
Rośliny na balkon na zimę – krzewy liściaste
Świetnym wyborem wśród całorocznych roślin na balkon są także różnorodne krzewy. Do tych najbardziej znanych możemy zaliczyć między innymi bukszpan wieczniezielony, który jest mało wybredny co do wystawy, a oprócz tego łatwo daje się formować w przeróżne kształty oraz ognik szkarłatny, który cały rok ma błyszczące zielone listki, a jego największą ozdobą są okrągłe czerwone lub pomarańczowe owoce. Świetnym wyborem jest również Kiścień Waltera, zwana też kiścienią wawrzynową, czyli roślina, która zakwita białymi dzwonkami podobnymi do kwiatów konwalii oraz trzmielina Fortune’a o eliptycznych, skórzastych, zimozielonych liściach, które w zależności od odmiany mogą mieć różną wielkość i barwę. Równie efektownie wygląda irga, w sezonie pokryta zielonymi, okrągłymi listkami, które po zgubieniu odkrywają koralowe owoce oraz Berberys Thunberga posiadający zielone, czerwone lub żółte liście, które przed odpadnięciem przebarwiają się na różne odcienie pomarańczowego.
Rośliny zimozielone na balkon – iglaki
Iglaki to kolejny dobry wybór dla osób, które szukają wiecznie zielonych roślin na balkon. Większość z nich jest mało wymagająca, a do tego nie potrzebują szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych oraz dobrze znoszą zimowe chłody i śniegi. Do tych najczęściej wybieranych możemy zaliczyć przede wszystkim sosnę górską, która wykazuje dużą odporność na mróz, suszę i zanieczyszczenia oraz świerk biały, który ma intensywnie zielone, niebieskozielone lub srebrzyste igły. Bardzo popularnym wyborem są także różnego rodzaju tuje, czyli żywotniki zachodnie. W przypadku tych roślin, odmiany kuliste i karłowate będą doskonałym rozwiązaniem szczególnie do tworzenia szpalerów. Podobnie z jałowcami, choć warto zauważyć, że niektóre odmiany mają tendencję do płożenia. Na uwagę zasługuje także cyprysik groszkowy, czyli roślina, która szybko rośnie i ma lekko zwisające gałązki.
Skomentuj