Pomysły na czarny sufit w salonie – 16 ciekawych rozwiązań
Sufit to bardzo ważna część każdego pomieszczenia, o której aranżacji podczas remontu lub budowy często zapominamy. Jego powierzchnia pozwala jednak na wykorzystanie wielu różnych rozwiązań, które mogą mieć bardzo duży wpływ na finalny wygląd danego pokoju. Dotyczy to między innymi salonu, który jest swoistą wizytówką czterech kątów, dlatego o jego wystrój powinno się zadbać ze szczególną dbałością. Jednym z pomysłów na jego uzupełnienie jest wykonanie w nim czarnego sufitu. Czy to dobre rozwiązanie? Jak dokładniej zaprojektować taki sufit, tak aby był funkcjonalnym, a przy tym efektownym dopełnieniem głównego pokoju? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury i przejrzenia naszych inspiracji!
W tym artykule znajdziesz:
1. Czarny sufit w salonie – pomysł na efektowne uzupełnienie wnętrza
2. Do jakiego salonu czarny sufit nie będzie pasował?
3. Podwieszany czarny sufit w salonie
4. Czarny sufit napinany w salonie
5. Czarny drewniany sufit w salonie
6. Czarny betonowy sufit w salonie
7. Inspiracje na czarny sufit w salonie – galeria zdjęć z 16 rozwiązaniami
Czarny sufit w salonie – pomysł na efektowne uzupełnienie wnętrza
Czarny sufit w salonie to pomysł na uzupełnienie wnętrza w sposób modny, efektowny i elegancki jednocześnie. Taka kolorystyka idealnie kontrastuje z jasnymi barwami, dzięki czemu podkreśla niebanalność wystroju i tworzy w pomieszczeniu wyjątkowy klimat. Do tego odpowiednio zaprojektowany sufit może pomóc w wyodrębnieniu poszczególnych stref w pokoju, w efekcie czego stanie się on bardziej funkcjonalny. Ponadto, sufit można wykorzystać do poprawy proporcji pomieszczenia, jego optycznego obniżenia lub podwyższenia oraz zamaskowania niektórych niedoskonałości, takich jak nierówne ściany czy spękana powierzchnia. Jak więc widać, czarny sufit w salonie to nie tylko zjawiskowa dekoracja, ale również element, który ma realny wpływ na wygląd i użyteczność całego pomieszczenia.
Do jakiego salonu czarny sufit nie będzie pasował?
Czarny sufit w salonie wygląda bardzo efektownie, ale niestety nie do każdego wnętrza będzie pasował. Dotyczy to szczególnie mieszkań w blokach, które zazwyczaj są zbyt niskie i zbyt małe na pokrycie go ciemną farbą, ponieważ taki efekt może wizualnie zmniejszyć pokój, a tym samym domownicy mogą czuć się w nim przytłoczeni. Do tego w blokach z wielkiej płyty często występuje problem z pękaniem sufitu, a biorąc pod uwagę, że beton znajdujący się pod spodem jest znacznie jaśniejszy, będzie to oznaczało, że większość pęknięć będzie kontrastowało z czarnym sufitem, w efekcie czego od razu będzie je widać. Wobec tego, alternatywą jest zastosowanie odwrotnego rozwiązania, które przedstawialiśmy już w artykule z inspiracjami na granatową sypialnię, czyli pomalowanie ścian ciemniejszą farbą, a sufit i podłogę pozostawienie w jasnych kolorach. W ten sposób uzyska się eleganckie i bardzo modne wnętrze, które wizualnie będzie wyglądało na większe.
Podwieszany czarny sufit w salonie
Jednym z pomysłów na czarny sufit w salonie jest zrobienie podwieszanego sufitu, który wykonuje się z kartonowo-gipsowych płyt i mocuje na metalowych prętach, a na koniec pomalowanie go czarną farbą. Takie rozwiązanie daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych, ponieważ umożliwia tworzenie przeróżnych konstrukcji opartych na kilku poziomach i wielu kształtach. Można więc z powodzeniem wykorzystać je w większych pomieszczeniach, w których chce się ukryć różnego rodzaju elementy instalacyjne oraz takich, w które chce się podzielić na kilka stref. Tutaj należy jednak pamiętać, że podwieszany czarny sufit będzie wyglądał najlepiej w wysokich i dużych salonach, ponieważ w mniejszych mieszkaniach może zaciemnić wnętrze i je wizualnie pomniejszyć.
Czarny sufit napinany w salonie
Kolejnym pomysłem na czarny sufit w salonie jest wykonanie napinanego sufitu, który jest doskonałą alternatywą dla sufitu podwieszanego, ponieważ daje jeszcze więcej możliwości aranżacyjnych. Do jego wykonania najczęściej używa się membrany PCV lub poliestrowej, którą naciąga się na przygotowanej wcześniej konstrukcji, co pozwala na wykorzystanie wielu różnych rozwiązań. Na rynku dostępne są bowiem sufity napinane w formie satynowej, matowej, lustrzanej, z nadrukiem, a nawet z wybranym zdjęciem. Dzięki temu można skutecznie ukryć nierówności, systemy oświetlenia, klimatyzację oraz ogrzewanie, a do tego uzupełnić wnętrze bardzo efektowną dekoracją. Kolejnym atutem czarnego sufitu napinanego jest poprawa akustyki pomieszczenia oraz optyczne powiększenie go, o ile zdecyduje się na błyszczący materiał, który będzie odbijał światło, a ściany pomaluje się kontrastującą farbą.
Czarny drewniany sufit w salonie
Następną propozycją na czarny sufit w salonie jest wykonanie go z drewna, co będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą włączyć ten surowiec w przestrzeń aranżowanego mieszkania. Jest to bardzo oryginalny sposób na nadanie wnętrzu rustykalnego charakteru i uczynienie go bardziej eleganckim. Oczywiście, tak jak w pozostałych przypadkach, czarny drewniany sufit sprawdzi się przede wszystkim w pokojach o dużym metrażu, ponieważ wyraziste usłojenie oraz ciemny kolor mogą optycznie zmniejszać dostępną przestrzeń. I choć drewniana boazeria nie wygląda zbyt nowocześnie, to po pomalowaniu ją czarną farbą uczyni się salon bardziej awangardowym, a przy tym modnym i efektownym.
Czarny betonowy sufit w salonie
Kolejną propozycją na czarny sufit w salonie jest wykonanie go z betonu, a następnie pomalowanie czarną farbą. Jest to pomysł na uzupełnienie przestrzeni w sposób oryginalny, awangardowy i efektowny jednocześnie. Będzie więc to doskonały wybór dla osób, które chcą nadać wnętrzu minimalistycznego, surowego charakteru, który idealnie wpisuje się pomieszczenia utrzymane w nowoczesnym stylu. Do tego czarny betonowy sufit to przyjazność dla środowiska oraz wysoka odporność na wilgoć, grzyby i pleśnie, w związku z czym będzie on świetnym rozwiązaniem przede wszystkim w starych budynkach, w których pokoje są znacznie większe. Ponadto, jego atutem są też właściwości izolacyjne, dzięki którym ogranicza się wydostawanie ciepła z pomieszczenia, jednocześnie oszczędzając na kosztach związanych z ociepleniem.
Skomentuj