Na czym polega przepierzenie i jak je zrobić?
Przepierzenie to pomysł na podział danego pomieszczania w sposób praktyczny, modny i elegancki jednocześnie, który można wykorzystać zarówno w mniej, jak i bardziej oficjalnych wnętrzach. Takie rozwiązanie pozwala w prosty i szybki sposób wydzielić funkcjonalne strefy oraz przysłonić mniej estetyczne elementy, a w niektórych aranżacjach może stanowić efektowną dekorację. Jak więc je zrobić i jak dokładniej wygląda przepierzenie? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
W tym artykule znajdziesz:
1. Co to jest przepierzenie?
2. Gdzie warto zastosować przepierzenie?
• Przepierzenie w salonie
• Przepierzenie w kuchni
• Przepierzenie w łazience
• Przepierzenie na balkonie lub tarasie
3. Z czego można zrobić przepierzenie?
• Przepierzenie drewniane
• Przepierzenie metalowe
• Przepierzenie szklane
• Przepierzenie z dykty
• Przepierzenie z mebli
Co to jest przepierzenie?
Przepierzenie to wykonana z lekkich materiałów niewielka ścianka działowa, która dzieli dane pomieszczenie na funkcjonalne strefy oraz pozwala zasłonić niektóre jego elementy. Do jej wykonania najczęściej używa się drewna lub metalu, dzięki czemu łatwo wkomponować ją w dane wnętrze. Niekiedy w formie przepierzenia stosuje się również parawany, których zaletą jest mobilność oraz gotowych mebli, w których dodatkowo można schować przedmioty codziennego użytku. Zazwyczaj taka ścianka działowa jest nieruchoma, choć może posiadać elementy składane, przesuwane lub rozkładane. Jest to więc doskonałe rozwiązanie do niewielkich mieszkań oraz kawalerek, w których przy jej użyciu można podzielić dane pomieszczenie na kilka różnych stref, zwłaszcza że przepierzenie zajmuje mniej miejsca i jest mniej inwazyjne w porównaniu do prawdziwej ścianki działowej.
Gdzie warto zastosować przepierzenie?
Przepierzenie można wykorzystać zarówno w celu podziału pomieszczenia na strefy użytkowe, jak i w formie eleganckiej dekoracji. To powoduje, że taka ścianka działowa sprawdzi się praktycznie w każdym wnętrzu. Warto jednak pamiętać, że jej finalny wygląd będzie zależał w dużej mierze od wykorzystanego materiału. Jak zatem dobrać budulec do stylu danego pomieszczenia? Już podpowiadamy!
1. Przepierzenie w salonie
Przepierzenie w salonie to świetny sposób na wzbogacenie jego wystroju oraz zwiększenie funkcjonalności pomieszczenia. Taka ścianka działowa może oddzielić strefę wypoczynkową od strefy przeznaczonej do pracy, wydzielić miejsce do czytania lub odseparować salon od aneksu kuchennego. I tak w przypadku pomieszczeń w stylu skandynawskim bardzo dobrym wyborem będzie przepierzenie z jasnego drewna, te utrzymane w stylu glamour i nowoczesnym świetnie uzupełni ścianka działowa wykonana z metalu ażurowego, a wnętrza w stylu japandi idealnie dopełni przepierzenie bambusowe.
2. Przepierzenie w kuchni
Przepierzenie w kuchni to rozwiązanie funkcjonalne, praktyczne i eleganckie jednocześnie, które można wykorzystać na dwa różne sposoby. Pierwszy z nich to postawienie ścianki działowej w taki sposób, aby oddzieliła kuchnię od salonu, dzięki czemu goście lub domownicy nie będą wiedzieli procesu przygotowywania potraw, zaś drugi to postawienie przepierzenia w samej kuchni, aby oddzielić strefę jadalną od strefy do gotowania, dzięki czemu rozgardiasz pozostawiony podczas przygotowywania jedzenia stanie się mniej widoczny. Tutaj podobnie do salonu, najlepiej dobrać materiał przepierzenia do wystroju wnętrza. Wobec tego, metalowa ścianka sprawdzi się w przypadku pomieszczeń w stylu nowoczesnym, art déco i glamour, drewniane przepierzenie można wykorzystać w stylu skandynawskim, a te bambusowe w pomieszczeniach utrzymanych w stylu japandi.
3. Przepierzenie w łazience
Przepierzenie można też z powodzeniem wykorzystać w łazience do odgrodzenia części kąpielowej od umywalki i sedesu. Tutaj warto jednak pamiętać, że umieszczenie ścianki działowej w tym pomieszczeniu będzie miało sens jedynie w przypadku większych łazienek, ponieważ w tych mniejszych może utrudnić poruszanie się. Do wykonania takiego przepierzenia najlepiej wybrać materiał odporny na wilgoć, czyli aluminium lub zabezpieczone w odpowiedni sposób drewno i metal.
4. Przepierzenie na balkonie lub tarasie
Przepierzenie można wykorzystać nie tylko wewnątrz domu i mieszkania, ale również na zewnątrz! Jest to bowiem doskonałe rozwiązanie do uzupełnienia aranżacji balkonu w bloku oraz aranżacji tarasu, które wydzieli funkcjonalne strefy oraz pomoże odseparować się od sąsiadów i przechodniów, a także ochroni domowników od wiatru. Do jego wykonania najlepiej sprawdzi się lekkie drewno lub metal, które będą zabezpieczone przed działaniem warunków atmosferycznych. Taka konstrukcja powinna być minimalistyczna, zwłaszcza gdy balkon lub taras nie są zbyt dużych rozmiarów.
Z czego można zrobić przepierzenie?
Przepierzenie można wykonać z wielu różnych materiałów, które dobrane do stylu wnętrza mogą stać się jego efektowną dekoracją. Warto jednak pamiętać, że w niektórych pomieszczeniach niezbędne jest wykorzystanie budulca odpornego na wilgoć. Dotyczy to szczególnie łazienki, kuchni, balkonu oraz tarasu. Który więc materiał wybrać do wykonania przepierzenia? Już podpowiadamy!
1. Przepierzenie drewniane
Drewno to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów do wykonania przepierzenia w salonie, kuchni i sypialni. Jest to rozwiązanie minimalistyczne i eleganckie jednocześnie, które świetnie wpisuje się w większość wnętrz, dlatego można je z powodzeniem dopasować praktycznie od każdego stylu aranżacji. Taka ściankę działową zazwyczaj wykonuje się z długich pionowych listew lub lameli biegnących od podłogi do sufitu. Nieco rzadziej wykorzystuje się drewniane przepierzenie z listwami ułożonymi poziomo. Tutaj w zależności od projektu, listwy mogą być wąskie lub szerokie, ułożone gęściej lub rzadziej.
2. Przepierzenie metalowe
Metal to kolejny bardzo popularny materiał, który jest często wykorzystywany do wykonania przepierzenia w różnego rodzaju pomieszczeniach. Zbudowane z niego ścianki działowe zazwyczaj mają formę pionowych prętów lub geometrycznych kratownic, które doskonale uzupełniają przede wszystkim wnętrza utrzymane w stylu minimalistycznym, nowoczesnym, skandynawskim i loftowym. Oczywiście można zrobić też metalowe przepierzenie w bardziej ekstrawaganckiej formie, przykładowo nawiązując jego kształtem do roślin lub tworząc z niego zupełnie abstrakcyjne kształty, jednak takie rozwiązanie nie do każdego wnętrza będzie pasować.
3. Przepierzenie szklane
Przepierzenia ze szkła są mniej popularne w porównaniu do tych wykonanych z drewna lub metalu, ale mimo to jest bardzo ciekawe rozwiązanie, które również warto wziąć pod uwagę. Takie ścianki działowe najczęściej składają się z metalowego stelażu, w którym przestrzeń wypełniona jest taflami szkła. Najlepiej więc pasują do wnętrz utrzymanych w stylu minimalistycznym, nowoczesnym, skandynawskim i loftowym, w których nie ma zbyt wielu mebli i dekoracji.
4. Przepierzenie z dykty
Przepierzenie z dykty to pomysł na podział pomieszczenia w sposób prosty, szybki i funkcjonalny jednocześnie. Takie ścianki działowe najczęściej wykonane są ze sklejki, która składa się z niewielkich, krzyżujących się płatów drewna. Jest to materiał lekki i plastyczny, dzięki czemu przy użyciu wyrzynarki można wyciąć w nim odpowiednie wzory, a następnie pomalować na wybrany kolor. To powoduje, że przepierzenie ze sklejki jest bardzo uniwersalne i z łatwością można wkomponować je w większość wnętrz.
5. Przepierzenie z mebli
Przepierzenie z mebli to kolejne bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwoli podzielić dane pomieszczenie w sposób funkcjonalny, a przy tym elegancki. Do tego można wykorzystać regał, komodę lub szafę, które wystarczy jedynie uzupełnić przedmiotami codziennego użytku, aby uzyskać efektowną ściankę działową. Alternatywą dla tego rozwiązania jest przepierzenie z parawanu, które sprawdzi się szczególnie we wnętrzach utrzymanych w stylu boho, glamour oraz scandi.
Skomentuj