Jak usunąć tłuste plamy ze ścian?

Jak usunąć tłuste plamy ze ścian?

Tłusta plama na ścianie – czym ją zmyć?

Tłuste plamy na ścianach mogą być nie lada wyzwaniem. Najczęściej pojawiają się w kuchni, gdy w trakcie przygotowywania posiłku przypadkowo zachlapie się ich powierzchnię. Istnieje jednak wiele skutecznych sposobów na ich usunięcie, dzięki czemu nie trzeba od razu sięgać po farbę i malować całego pomieszczenia. Jak zatem usunąć tłuste plamy ze ścian? Już podpowiadamy!


W tym artykule znajdziesz:
1. Tłusta plama na ścianie – czy można usunąć ją bez malowania?
2. Czym usunąć tłuste plamy ze ścian?
• Usunięcie tłustych plam ze ściany pianką do golenia
• Usunięcie tłustych plam ze ściany kredą
• Usunięcie tłustych plam ze ściany ręcznikiem papierowym i talkiem
• Usunięcie tłustych plam ze ściany płynem do mycia szyb
3. Jak zamalować tłuste plamy na ścianie?


Tłusta plama na ścianie – czy można usunąć ją bez malowania?

Czy tłuste plamy na ścianie da się usunąć bez malowania? Jak najbardziej jest to możliwe, choć wiele zależy od tego, jaką farbą jest pokryta powierzchnia oraz kiedy pojawiły się na niej zabrudzenia. Tutaj warto więc zaznaczyć, że informacje na temat odporności oraz techniki czyszczenia w pierwszej kolejności powinniśmy szukać w karcie technicznej wykorzystanej farby. W większości przypadków najprostszym i najlepszym sposobem będzie wyczyszczenie ściany przy użyciu wilgotnej ściereczki lub gąbki. Przy ich użyciu bardzo delikatnie przecieramy tłuste plamy, od góry do dołu, aż całkowicie pozbędziemy się zanieczyszczeń. Jeżeli jednak sama woda okaże się nieskuteczna, doskonałym dodatkiem będzie płyn do mycia naczyń, który zawiera w sobie komponenty rozpuszczające tłuste zabrudzenia. Jest to najprostsza i jednocześnie najskuteczniejsza metoda na pozbycie się tłustych plam ze ściany, choć nie jedyna. W jaki więc jeszcze sposób możemy je usunąć?

Czym usunąć tłuste plamy ze ścian?

Najlepszym sposobem na usunięcie tłustych plam ze ściany jest pozbycie się ich od razu po powstaniu. Jeżeli jednak nie zauważyliśmy ich wcześniej lub nie zdążyliśmy tego zrobić, poniżej przedstawiamy kilka bardzo skutecznych sposobów, które sprawdzą się w kryzysowych sytuacjach!

1. Usunięcie tłustych plam ze ściany pianką do golenia

Świetnym sposobem na usunięcie tłustych plam ze ścian jest wykorzystanie pianki do golenia. W tym celu wystarczy nanieść ją na ścianę, pozostawić na około 20 minut, a następnie przetrzeć powierzchnię wilgotną ściereczką i na koniec osuszyć ją ręcznikiem papierowym.

2. Usunięcie tłustych plam ze ściany kredą

Jeżeli mamy do czynienia z tłustymi plamami na jasnej ścianie (a najlepiej białej), możemy wypróbować sposobu z kredą, która absorbuje wilgoć i tłuszcz. W tym celu wystarczy dokładnie wetrzeć kredę w ścianę, poczekać około dwóch godzin, po czym pędzelkiem delikatnie oczyścić powierzchnię. Jeżeli mimo to zabrudzenia pozostały, nakładamy kolejną porcję kredy, tym razem na całą noc, a rano pozbywamy się zanieczyszczeń.

3. Usunięcie tłustych plam ze ściany ręcznikiem papierowym i talkiem

Gdy zauważymy tłustą plamę od razu po jej powstaniu, możemy przyłożyć do niej ręcznik papierowy, tak aby wchłonął większość tłuszczu, a następnie posypujemy zanieczyszczoną powierzchnię talkiem albo mąką ziemniaczaną, które wchłoną jego pozostałości. Na koniec całość wystarczy delikatnie oczyścić pędzelkiem.

4. Usunięcie tłustych plam ze ściany płynem do mycia szyb

Kolejnym sposobem na usunięcie tłustych plam ze ściany jest wykorzystanie płynu do mycia szyb. W tym celu należy spryskać nim zanieczyszczoną powierzchnię, pozostawić na kilkanaście minut do rozpuszczenia zabrudzeń, a na koniec zetrzeć wszystko wilgotną ściereczką.

Jak zamalować tłuste plamy na ścianie?

Jeżeli mimo wykorzystania przedstawionych sposobów tłuste plamy nie chcą zniknąć ze ściany, wówczas pozostaje ją pomalować. Jak zatem zrobić to, aby tłuszcz nie przeniknął przez nową warstwę? Wbrew pozorom to nic trudnego! Wystarczy bowiem najpierw nałożyć warstwę gruntującą i dopiero właściwą, dzięki czemu w pełni pokryjemy tłuste plamy i ukryjemy je przed światem.