Jak wyczyścić piekarnik? Poznaj najlepsze środki i domowe sposoby!

Jak wyczyścić piekarnik? Poznaj najlepsze środki i domowe sposoby!

Domowe sposoby na wyczyszczenie piekarnika

Na co dzień spędzamy w kuchni mnóstwo czasu, przygotowując przeróżne potrawy dla siebie, rodziny i gości. Część z nich przyrządzamy w piekarniku i jeżeli robimy to regularnie, zapewne w pewnym momencie pojawią się w nim trudne do usunięcia zabrudzenia. Niestety, jego czyszczenie to prawdziwa zmora, a usuwanie zaschniętego tłuszczu i brudu może stanowić spore wyzwanie, zwłaszcza gdy nie robimy tego regularnie. Na szczęście jest sporo domowych sposobów na to, aby pozbyć się nagromadzonych zabrudzeń i wbrew pozorom, nie wymagają one dużych nakładów finansowych i czasowych. Jak zatem skutecznie wyczyścić piekarnik? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Jak wyczyścić mocno zabrudzony piekarnik?
2. Czyszczenie piekarnika – najważniejsze zasady
3. Czym czyścić piekarnik?
• Czyszczenie piekarnika sodą i octem
• Czyszczenie piekarnika tabletką do zmywarki
• Czyszczenie piekarnika sokiem z cytryny, octem i sodą
• Czyszczenie piekarnika parą
4. Jak wyczyścić szybę w piekarniku?


Jak wyczyścić mocno zabrudzony piekarnik?

Najlepszym sposobem na usunięcie zabrudzeń z piekarnika jest wyczyszczenie go od razu po użyciu. Wszystko dlatego, że znacznie łatwiej jest pozbyć się nagromadzonego tłuszczu i brudu chwilę po tym, jak się pojawią, ponieważ wilgotne plamy lepiej reagują na stosowanie przeróżnych środków. Gdy jednak do tej pory tego nie robiliśmy i piekarnik wymaga gruntownego czyszczenia, mamy dla Was kilka domowych trików, dzięki którym pozbędziemy się zabrudzeń bez większego wysiłku!

Czyszczenie piekarnika – najważniejsze zasady

Zanim przejdziemy do czyszczenia piekarnika, warto wcześniej poznać kilka zasad, które ułatwią nam cały proces:

  • Piekarnik czyścimy tylko wtedy, gdy jest zimny – do jego czyszczenia możemy przystąpić jedynie w momencie, gdy jego wnętrze wychłodzi się po ostatnim pieczeniu, ponieważ środki chemiczne używane do sprzątania pod wypływem wysokiej temperatury mogą wydzielać niebezpieczne dla zdrowia opary.
  • Przed czyszczeniem piekarnika wyciągamy ruszty i blaty – przed przystąpieniem do sprzątania piekarnika warto wyjąć z niego całe wyposażenie, które możemy umieścić w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń, aby ułatwić usuwanie z nich zaschniętego tłuszczu i zabrudzeń.
  • Sprzątajmy regularnie – najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na uzyskanie czystego piekarnika jest jego regularne sprzątanie, ponieważ świeże zabrudzenia są znacznie łatwiejsze do usunięcia niż przypalone resztki jedzenia oraz zaschnięty tłuszcz.

Czym czyścić piekarnik?

Jeżeli nie mamy pod ręką preparatów dedykowanych do czyszczenia piekarnika, zawsze możemy skorzystać z produktów dostępnych praktycznie w każdej kuchni! Jakich konkretniej? Już podpowiadamy!

1. Czyszczenie piekarnika sodą i octem

Do tego sposobu wykorzystamy papkę wykonaną z sody oczyszczonej, octu oraz wody. Jak zatem ją przygotować? Wystarczy zmieszać wszystkie składniki w takich proporcjach, aby uzyskać z nich konsystencję gęstej pasty. Gdy preparat już gotowy, nakładamy mieszankę na zabrudzone miejsca, a po upływie 10 minut wycieramy je morką szmatką. Jest to jeden z najskuteczniejszych domowych sposobów na wyczyszczenie piekarnika, który doskonale sprawdzi się również do pozbycia się zabrudzeń z rusztu i blatów.

2. Czyszczenie piekarnika tabletką do zmywarki

Tabletki do zmywarki to kolejny bardzo skuteczny środek do walki z zanieczyszczeniami w piekarniku. Jak więc je wykorzystać? Wystarczy rozpuścić kapsułkę w odrobinie ciepłej wody, aby uzyskać konsystencję papki, a następnie nałożyć na miejsca pokryte przypalonym jedzeniem lub zaschniętym tłuszczem, pozostawić na kilkanaście minut i na koniec zetrzeć wilgotną ściereczką.

3. Czyszczenie piekarnika sokiem z cytryny, octem i sodą

Następnym bardzo efektywnym sposobem na wyczyszczenie piekarnika jest wykorzystanie roztworu z soku z cytryny, octu i sody oczyszczonej. W tym celu musimy zmieszać w naczyniu sok z jednej cytryny, pół szklanki octu jabłkowego i pół szklanki sody oczyszczonej, następnie powstały preparat nałożyć na zabrudzenia, odczekać kilkanaście minut i zetrzeć całość wilgotną ściereczką. Zawartość kwasów w cytrynie pomoże rozpuścić brud, a dodatkowo pozostawi po sobie świeży zapach.

4. Czyszczenie piekarnika parą

Kolejnym domowym sposobem na wyczyszczenie piekarnika jest wykorzystanie pary wodnej. W tym celu musimy wlać wodę do naczynia żaroodpornego, a następnie wstawić je do piekarnika, ustawić temperaturę na 150 stopni i po 30 minutach wyłączyć urządzenie i wyjąć z niego naczynie. Gdy piekarnik ostygnie, zabrudzenia możemy usunąć wilgotną ściereczką i zwykłym płynem do mycia naczyń.

Jak wyczyścić szybę w piekarniku?

Czyszczenie przypalonej szyby w piekarniku może przyprawić o ból głowy. Nie oznacza to jednak, że musimy spędzić długie godziny na jej szorowaniu. Wręcz przeciwnie! Wystarczy przygotować pastę z wody, sody oczyszczonej i octu, następnie posmarować nią szybę i pozostawić na kilka godzin. Po upływie wymaganej ilości czasu, całość przecieramy wilgotną ściereczką, następnie przecieramy szybę szmatką nasączoną octem, usuwamy resztki zabrudzeń i na koniec całość wycieramy jeszcze płynem do mycia szyb, aby pozbyć się smug i nieprzyjemnego zapachu octu.