Oświetlenie blatu kuchennego – 14 inspiracji i praktycznych rozwiązań

Jak powinno wyglądać oświetlenie blatu kuchennego?

Oświetlenie blatu kuchennego to jedna z podstaw wyposażenia każdej kuchni, która często decyduje o komforcie przygotowywania posiłków. Niestety, górne światło nie zawsze jest w stanie zapewnić odpowiednie naświetlenie, zwłaszcza gdy blat jest zamontowany w taki sposób, że stojąc przy nim zasłania się promienie światła. W takim wypadku doskonałym rozwiązaniem jest instalacja oświetlenia bezpośrednio nad blatem kuchennym. Jak więc to dokładniej zrobić, żeby połączyć wygodę z estetyką? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Kiedy warto pomyśleć o dodatkowym oświetleniu blatu kuchennego?
2. Jakie oświetlenie blatu w kuchni wybrać?
3. Inspiracje na oświetlenie blatu kuchennego – galeria zdjęć z 14 pomysłami


Kiedy warto pomyśleć o dodatkowym oświetleniu blatu kuchennego?

Oświetlenie blatu kuchennego to bardzo praktyczne rozwiązanie, które znacząco poprawia komfort przygotowywania posiłków oraz sprawia, że pomieszczenie staje się jaśniejsze i bardziej przytulne. Jest ono niezbędne przede wszystkim we wnętrzach, w których dostęp światła dziennego jest utrudniony, zwłaszcza w okresie jesieni i zimy, gdy za oknem znacznie szybciej robi się ciemno. W takiej sytuacji montaż oświetlenia blatu kuchennego może okazać się zbawienny, a dodatkowo odpowiednio dobrane lampy mogą stać się eleganckim dopełnieniem całego wystroju. Jakie więc wybrać? Poznajcie najbardziej praktyczne rozwiązania!

Jakie oświetlenie blatu w kuchni wybrać?

Wybór oświetlenia blatu kuchennego powinien być uzależniony od jego budowy, ustawienia oraz wystroju pomieszczenia. W przypadku blatów z umieszczonymi nad nimi szafkami, najlepiej sprawdzą się taśmy LED oraz lampy punktowe, natomiast te niezabudowane można doświetlić światłem sufitowym lub lampami na długich kablach. Poznajcie więc każde z rozwiązań!

1. Oświetlenie blatu kuchennego taśmą LED

Taśma LED pod szafki kuchenne to jedno z najczęściej wybieranych i najbardziej praktycznych rozwiązań, które wyróżnia się niską ceną oraz sporą uniwersalnością. Gdy zamontuje się ją tuż pod szafkami, staje się właściwie niewidoczna, a mimo to skutecznie oświetla cały blat roboczy. Tego rodzaju oświetlenie jest podklejane na spodzie szafek wiszących, najczęściej na całej długości, dzięki czemu światło jest rozprowadzone równomiernie. W tym wypadku najlepszym wyborem są taśmy LED o natężeniu światła min. 1800 lumenów na 1 metr.

Źródło

2. Punktowe oświetlenie blatu w kuchni

Punktowe lampy, które montuje się pod wiszącymi szafkami, to kolejne bardzo praktyczne i estetyczne rozwiązanie. Najczęściej montuje się je w odległości od 40 do 60 centymetrów, aby równomiernie oświetlić cały blat lub tylko wybraną przestrzeń. Tutaj w zależności od częstotliwości korzystania z blatu roboczego, można wybrać punktowe oświetlenie podłączane do prądu lub lampy na baterie. W pierwszym przypadku niezbędne będzie poprowadzenie od nich kabla do źródła prądu, które powinno znaleźć się tuż nad szafkami kuchennymi, co dokładniej opisywaliśmy w artykule na jakiej wysokości rozmieścić gniazdka w kuchni, natomiast w drugim przypadku niewielkie lampki można przymocować w dowolnym miejscu, bez konieczności dostępu do gniazdka elektrycznego.

Oświetlenie blatu kuchennego lampami LED

Źródło

3. Lampy sufitowe nad blatem kuchennym

W przypadku pomieszczeń, w których nad blatem kuchennym nie ma szafek wiszących, bardzo dobrych rozwiązaniem będzie montaż oświetlenia na suficie. W tym wypadku doskonałym pomysłem będzie wybór żarówek o dużej mocy, tak aby blat był dobrze oświetlony, nawet z dużej odległości. Alternatywą dla tego rozwiązania jest montaż ruchomych lamp, które można obniżać i podwyższać, dopasowując tym samym nasilenie światła.

Lampy nad blatem kuchennym

Źródło

4. Lampy wiszące nad blatem kuchennym

W przypadku blatów kuchennych, które są zamontowane w formie wyspy, idealnie sprawdzają się lampy wiszące bezpośrednio nad nimi. Tutaj w zależności od jego długości, zazwyczaj wystarczają dwie lub trzy lampy sufitowe na długich kablach, które powinny być zamontowane w równych odstępach. Bardzo dobrze sprawdza się też model lampy wiszącej z trzema źródłami światła, która działa na podobnej zasadzie.

Oświetlenie blatu kuchennego

Źródło

Inspiracje na oświetlenie blatu kuchennego – galeria zdjęć z 14 pomysłami

Inspiracje na oświetlenie blatu kuchennego

Źródło

Oświetlenie blatu kuchennego bez szafek

Źródło

Oświetlenie blatu kuchennego taśmami LED

Źródło

Oświetlenie blatu kuchennego lampami z długimi kablami

Źródło

Oświetlenie blatu kuchennego lampami

Źródło

Taśma LED pod szafkami kuchennymi

Źródło

Blat kuchenny oświetlony taśmą LED

Źródło

Blat kuchenny z oświetleniem z taśmy LED

Źródło

Oświetlenie blatu kuchennego lampami LED

Źródło

Oświetlenie blatu kuchennego

Źródło

Lampy nad blatem kuchennym

Źródło

Oświetlenie sufitowe nad blatem kuchennym

Źródło

Lampy wiszące nad blatem kuchennym

Źródło

Lampy sufitowe nad blatem kuchennym

Źródło