Jak powinno wyglądać oświetlenie blatu kuchennego?
Oświetlenie blatu kuchennego to jedna z podstaw wyposażenia każdej kuchni, która często decyduje o komforcie przygotowywania posiłków. Niestety, górne światło nie zawsze jest w stanie zapewnić odpowiednie naświetlenie, zwłaszcza gdy blat jest zamontowany w taki sposób, że stojąc przy nim zasłania się promienie światła. W takim wypadku doskonałym rozwiązaniem jest instalacja oświetlenia bezpośrednio nad blatem kuchennym. Jak więc to dokładniej zrobić, żeby połączyć wygodę z estetyką? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
W tym artykule znajdziesz:
1. Kiedy warto pomyśleć o dodatkowym oświetleniu blatu kuchennego?
2. Jakie oświetlenie blatu w kuchni wybrać?
3. Inspiracje na oświetlenie blatu kuchennego – galeria zdjęć z 14 pomysłami
Kiedy warto pomyśleć o dodatkowym oświetleniu blatu kuchennego?
Oświetlenie blatu kuchennego to bardzo praktyczne rozwiązanie, które znacząco poprawia komfort przygotowywania posiłków oraz sprawia, że pomieszczenie staje się jaśniejsze i bardziej przytulne. Jest ono niezbędne przede wszystkim we wnętrzach, w których dostęp światła dziennego jest utrudniony, zwłaszcza w okresie jesieni i zimy, gdy za oknem znacznie szybciej robi się ciemno. W takiej sytuacji montaż oświetlenia blatu kuchennego może okazać się zbawienny, a dodatkowo odpowiednio dobrane lampy mogą stać się eleganckim dopełnieniem całego wystroju. Jakie więc wybrać? Poznajcie najbardziej praktyczne rozwiązania!
Jakie oświetlenie blatu w kuchni wybrać?
Wybór oświetlenia blatu kuchennego powinien być uzależniony od jego budowy, ustawienia oraz wystroju pomieszczenia. W przypadku blatów z umieszczonymi nad nimi szafkami, najlepiej sprawdzą się taśmy LED oraz lampy punktowe, natomiast te niezabudowane można doświetlić światłem sufitowym lub lampami na długich kablach. Poznajcie więc każde z rozwiązań!
1. Oświetlenie blatu kuchennego taśmą LED
Taśma LED pod szafki kuchenne to jedno z najczęściej wybieranych i najbardziej praktycznych rozwiązań, które wyróżnia się niską ceną oraz sporą uniwersalnością. Gdy zamontuje się ją tuż pod szafkami, staje się właściwie niewidoczna, a mimo to skutecznie oświetla cały blat roboczy. Tego rodzaju oświetlenie jest podklejane na spodzie szafek wiszących, najczęściej na całej długości, dzięki czemu światło jest rozprowadzone równomiernie. W tym wypadku najlepszym wyborem są taśmy LED o natężeniu światła min. 1800 lumenów na 1 metr.
2. Punktowe oświetlenie blatu w kuchni
Punktowe lampy, które montuje się pod wiszącymi szafkami, to kolejne bardzo praktyczne i estetyczne rozwiązanie. Najczęściej montuje się je w odległości od 40 do 60 centymetrów, aby równomiernie oświetlić cały blat lub tylko wybraną przestrzeń. Tutaj w zależności od częstotliwości korzystania z blatu roboczego, można wybrać punktowe oświetlenie podłączane do prądu lub lampy na baterie. W pierwszym przypadku niezbędne będzie poprowadzenie od nich kabla do źródła prądu, które powinno znaleźć się tuż nad szafkami kuchennymi, co dokładniej opisywaliśmy w artykule na jakiej wysokości rozmieścić gniazdka w kuchni, natomiast w drugim przypadku niewielkie lampki można przymocować w dowolnym miejscu, bez konieczności dostępu do gniazdka elektrycznego.
3. Lampy sufitowe nad blatem kuchennym
W przypadku pomieszczeń, w których nad blatem kuchennym nie ma szafek wiszących, bardzo dobrych rozwiązaniem będzie montaż oświetlenia na suficie. W tym wypadku doskonałym pomysłem będzie wybór żarówek o dużej mocy, tak aby blat był dobrze oświetlony, nawet z dużej odległości. Alternatywą dla tego rozwiązania jest montaż ruchomych lamp, które można obniżać i podwyższać, dopasowując tym samym nasilenie światła.
4. Lampy wiszące nad blatem kuchennym
W przypadku blatów kuchennych, które są zamontowane w formie wyspy, idealnie sprawdzają się lampy wiszące bezpośrednio nad nimi. Tutaj w zależności od jego długości, zazwyczaj wystarczają dwie lub trzy lampy sufitowe na długich kablach, które powinny być zamontowane w równych odstępach. Bardzo dobrze sprawdza się też model lampy wiszącej z trzema źródłami światła, która działa na podobnej zasadzie.
Skomentuj