Jak wyczyścić kuchenkę gazową?

Jak wyczyścić kuchenkę gazową?

Domowe sposoby czyszczenia kuchenki gazowej

Kuchnia to miejsce, w którym na co dzień spędzamy mnóstwo czasu. Przygotowujemy w niej potrawy dla siebie, rodziny i gości, bardzo często wykorzystując do tego kuchenkę gazową. Jeżeli robimy to systematycznie, zapewne w pewnym momencie pojawią się w na niej trudne do usunięcia zabrudzenia. W takim wypadku ważne jest ich regularne usuwanie, ponieważ przypalone resztki jedzenia i tłuszcz często stają się siedliskiem bakterii, a po wyschnięciu znacznie trudniej je zmyć. W jaki więc sposób zrobić to skutecznie? Jak wyczyścić płytę kuchenki gazowej, ruszt, dysze, iskrownik oraz palniki? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Jak wyczyścić mocno zabrudzoną kuchenkę gazową?
2. Jak wyczyścić przypaloną kuchenkę gazową?
3. Jak wyczyścić ruszt kuchenki gazowej?
4. Jak wyczyścić dysze w kuchence gazowej?
5. Jak wyczyścić iskrownik w kuchence gazowej?
6. Jak wyczyścić palniki w kuchence gazowej?


Jak wyczyścić mocno zabrudzoną kuchenkę gazową?

Najlepszym sposobem na usunięcie przypalonego jedzenia i tłuszczu z kuchenki gazowej jest czyszczenie jej od razu po użyciu. Wszystko dlatego, że znacznie łatwiej pozbyć się zabrudzeń, gdy jeszcze nie wyschły, ponieważ wilgotne plamy lepiej reagują na stosowanie przeróżnych środków czyszczących. Jeżeli jednak do tej pory tego nie zrobiliśmy, a kuchenka wymaga czyszczenia, to nic straconego! Mamy dla Was kilka domowych trików, dzięki którym pozbędziemy się zabrudzeń ze wszystkich elementów kuchenki gazowej!

Jak wyczyścić płytę kuchenki gazowej?

Jeżeli nie mamy w domu preparatów przeznaczonych do czyszczenia kuchenki gazowej, do usunięcia zabrudzeń możemy wykorzystać kilka produktów, które znajdziemy w większości kuchni. Do tego będziemy potrzebowali:

 • ocet,
 • wodę,
 • gąbkę,
 • ściereczkę,
 • spryskiwacz,
 • ręcznik papierowy.

Gdy mamy wszystkie niezbędne produkty, możemy przejść do działania!

1. Na początek musimy przygotować roztwór, którego użyjemy jako środka czyszczącego. W tym celu mieszamy ciepłą wodę z octem w proporcjach 1:1 i przelewamy do spryskiwacza.
2. Przygotowanym preparatem spryskujemy brudną powierzchnię na płycie kuchenki gazowej i pozostawiamy na kilkanaście minut, aby ocet rozpuścił zabrudzenia.
3. Po upływie wymaganej ilości czasu, wilgotną ściereczką czyścimy całą płytę kuchenki gazowej, od czasu do czasu spryskując ją roztworem z wody i octu.
4. Ostatnim krokiem jest przetarcie kuchenki gazowej ręcznikiem papierowym.

Jak wyczyścić przypaloną kuchenkę gazową?

Metoda z wodą i octem pomoże nam usunąć większość zabrudzeń, ale może nie wystarczyć do wyczyszczenia przypalonej płyty kuchenki gazowej. Jeżeli więc plamy są trudniejsze do usunięcia, doskonałym pomysłem będzie przygotowanie pasty z sody oczyszczonej, która będzie jeszcze skuteczniejsza. Tutaj musimy jednak pamiętać, że sposób ten nie sprawdzi się w przypadku kuchenek wykonanych ze stali szlachetnej, ponieważ można je porysować. Aby z niej skorzystać, będziemy potrzebowali:

 • sodę oczyszczoną,
 • wodę,
 • gąbkę,
 • ręcznik papierowy.

Gdy mamy wszystkie niezbędne produkty, możemy przejść do działania!

1. Pierwszym krokiem jest przygotowanie pasty z sody oczyszczonej. W tym celu wsypujemy ją do miseczki i dodajemy wodę w takiej ilości, aby po zmieszaniu uzyskać konsystencję gęstej papki.
2. Gdy pasta jest gotowa, otrzymaną mieszankę aplikujemy na zabrudzoną powierzchnię i delikatnie ją wcieramy, uważając aby nie porysować kuchenki.
3. Jeżeli zabrudzenia powoli się rozpuszczają jest to znak, że można ich się pozbyć. Wobec tego, zwilżamy gąbkę i delikatnie usuwamy pozostałe nieczystości.
4. Ostatnim krokiem jest przetarcie kuchenki gazowej ręcznikiem papierowym.

Jak wyczyścić ruszt kuchenki gazowej?

Wyczyszczenie rusztu kuchenki gazowej może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza gdy gromadzące się na nim resztki jedzenia i tłuszcza zaschną. Jak więc się ich pozbyć? Możemy wykorzystać do tego opisany wcześniej roztwór z octu lub pastę z sody oczyszczonej. Wobec tego, będziemy potrzebowali:

 • wodę,
 • sodę oczyszczoną lub ocet
 • gąbkę,
 • druciak (do uporczywych zabrudzeń),
 • folię lub ściereczkę.

Gdy mamy wszystkie niezbędne produkty, możemy przejść do działania!

1. Na początek musimy zabezpieczyć blat przed zachlapaniem. Wobec tego, umieszczamy na nim folię lub ściereczkę, a następnie zdejmujemy ruszt z kuchenki gazowej i kładziemy go na blacie.
2. Teraz czas na przygotowanie środka czyszczącego. Jeżeli więc chcemy wykorzystać roztwór z octu, łączymy wodę z octem w proporcjach 1:1, a jeżeli chcemy wykorzystać pastę z sody oczyszczonej, łączymy ją z wodą w takich proporcjach, aby uzyskać gęstą papkę.
3. Przygotowany środek aplikujemy na zabrudzony ruszt i pozostawiamy na kilkanaście minut.
4. Gdy widzimy, że preparat zaczął rozpuszczać zabrudzenia, sięgamy po gąbkę i dokładnie je zmywamy.
5. Ostatnim krokiem jest przetarcie rusztu suchą ściereczką.

Jak wyczyścić dysze w kuchence gazowej?

Dysze w kuchence gazowej wydają się być trudne do wyczyszczenia, ale w rzeczywistości wcale do takich nie należą. Wystarczy bowiem zdjąć je z korony kuchenki, zamoczyć w roztworze z ciepłej wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń i pozostawić na kilkanaście minut, aby zabrudzenia zmiękły. Gdy widzimy, że zaschnięte resztki jedzenia i tłuszcz zaczynają się rozpuszczać, wyjmujemy dysze z wody i szczoteczką o twardych włosach solidnie je szorujemy. Jeżeli mimo to zanieczyszczeń nie da się usunąć, możemy dodatkowo na szczoteczkę nałożyć papkę z sody oczyszczonej i wody, która pomoże usunąć tłuszcz. Na koniec tak wyczyszczone dysze należy jeszcze osuszyć ręcznikiem papierowym, a następnie zamontować na kuchence gazowej, aby były gotowe do użycia.

Jak wyczyścić iskrownik w kuchence gazowej?

Iskrownik to niewielki bolec znajdujący się tuż obok palnika, z którego podawana jest iskra i zapalany gaz. Jeżeli więc mamy problem z odpalaniem kuchenki, prawdopodobnie zabrudzeniu uległa jego końcówka. Jak zatem ją wyczyścić? Najczęściej wystarczy przetarcie go wilgotną ściereczką, a jeżeli to nie pomoże, możemy do jego wyczyszczenia użyć patyczka higienicznego lub delikatnej szczoteczki do zębów. Gdy mimo to, iskrownik jest wciąż zabrudzony i nie działa tak jak powinien, możemy dodatkowo skorzystać ze środka czyszczącego, pamiętając jednocześnie o tym, aby wybrać preparat, który nie zawiera wybielaczy.

Jak wyczyścić palniki w kuchence gazowej?

Palniki w kuchence gazowej możemy wyczyścić w taki sam sposób, jak płytę, ruszt oraz dysze. W tym celu możemy wykorzystać opisany już wcześniej roztwór z wody i octu, który przygotujemy w nieco inny sposób. Jaki konkretniej? Zaczynamy od zmieszania wody z octem w proporcjach 3:1, następnie powstałą mieszankę podgrzewamy w garnku, a gdy zacznie wrzeć, wkładamy do niego zabrudzone palniki. Na koniec, po ostygnięciu preparatu z octu i wody wyjmujemy z niego palniki i za pomocą twardej szczotki lub kulki z folii aluminiowej usuwamy pozostałe zabrudzenia.