Zmywarka pod zlewem – czy montaż małej zmywarki pod zlewem to dobre rozwiązanie?

Zmywarka pod zlewem - czy montaż małej zmywarki pod zlewem to dobre rozwiązanie?

Czy zmywarka w szafce pod zlewem to dobre rozwiązanie?

Wyposażenie małej kuchni może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza gdy chce się w niej zainstalować kilka różnych sprzętów. Rozwiązaniem w takim wypadku może być zagospodarowanie przestrzeni pod zlewem. I choć najczęściej domownicy umieszczają tam kosz na śmieci, to w miejsce to można z powodzeniem wstawić zmywarkę, czyli urządzenie, które ułatwi codzienne funkcjonowanie. Jak więc to zrobić i jaki sprzęt wybrać? Czy montaż małej zmywarki w szafce pod zlewem kuchennym będzie dobrym pomysłem? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Mała zmywarka pod zlewem – rozwiązanie praktyczne i wygodne
2. Zalety zmywarki w szafce pod zlewem
3. Wady małej zmywarki pod zlewem
4. Zmywarka pod zlew – jaką wybrać?
5. Czy zmywarkę można zamontować pod zlewem?


Mała zmywarka pod zlewem – rozwiązanie praktyczne i wygodne

Podczas aranżacji niewielkiej kuchni najczęściej rezygnuje się ze sprzętów, które teoretycznie nie wydają się niezbędne. Jednym z nich jest właśnie zmywarka, wszak zawsze można pozmywać naczynia ręcznie w zlewie. Tymczasem wygospodarowanie na nią powierzchni wcale nie jest takie trudne, a korzyści płynących z jej posiadania jest naprawdę wiele! Poczynając od oszczędności wody i energii, a tym samym pieniędzy, przez wygodę, aż na większej ilości czasu wolnego kończąc. Jak więc widać, zakup zmywarki niesie ze sobą wiele plusów, ale przed jej nabyciem niezbędna będzie dokładna analiza zalet i wad umieszczenia takiego sprzętu pod zlewem. Przejdźmy zatem do konkretów!

Zalety zmywarki w szafce pod zlewem

Montaż zmywarki pod zlewem ma swoje pozytywy, ale i negatywy. Na początek przedstawimy więc zalety takiego rozwiązania:

1. Idealne rozwiązanie do małych mieszkań

W przypadku niewielkich kuchni, w których brakuje przestrzeni na dodatkowy sprzęt, umieszczenie zmywarki pod zlewem może być strzałem w dziesiątkę. Urządzenia dostępne na rynku mają bowiem bardzo różne rozmiary, dzięki czemu można je wkomponować w nawet niewielką szafkę, a tym samym ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie.

2. Wygoda użytkowania

Przed uruchomieniem zmywarki dobrym pomysłem jest opłukanie naczyń pod bieżącą wodą, dlatego zainstalowanie takiego sprzętu bezpośrednio pod zlewem będzie rozwiązaniem wygodnym i pozwoli zaoszczędzić czas. Ponadto, w ten sposób zminimalizuje się ryzyko zachlapania podłogi podczas przenoszenia naczyń ze zlewu do zmywarki.

3. Uniwersalność i oszczędność

Montaż zmywarki pod zlewem to rozwiązanie, które można wykorzystać nie tylko w małej kuchni w domu, lecz także w domku letniskowym, mieszkaniu na wynajem lub na działce. Taki sprzęt ułatwi zmywanie naczyń i pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze, a także ze względu na jego niewielkie rozmiary wyeliminuje konieczność długiego oczekiwania na zapełnienie komory zmywania.

4. Estetyka

Instalacja kompaktowej zmywarki w szafce pod zlewem to również bardzo estetyczne rozwiązanie, ponieważ w ten sposób można skutecznie ukryć dany sprzęt, dzięki czemu nie wpłynie on na wygląd kuchni.

Wady małej zmywarki pod zlewem

Przedstawiliśmy już zalety posiadania zmywarki pod zlewem, czas więc zająć się tymi negatywnymi aspektami. Do wad takiego rozwiązania zaliczamy:

1. Niewielki rozmiar zmywarki

Zmywarki montowane pod zlewem to najczęściej niewielkie urządzenia, których ładowność to zaledwie 6 kompletów naczyń. Oczywiście może być to zarówno zaleta, jak i wada, ale kiedy domownicy będą mieli do umycia większą ilość naczyń, to z pewnością będzie to negatywny aspekt takiego rozwiązania.

2. Niezbędne są meble na wymiar

W przypadku montażu zmywarki pod zlewem, niezbędne jest dopasowanie jej do elementów montażowych zlewu, czyli komory, odpływu oraz przyłącza, dlatego w tym wypadku najlepiej sprawdzają się meble na wymiar, które będą zaprojektowane w taki sposób, aby pomieściły zarówno zlew, jak i zmywarkę.

3. Ograniczony wybór

Niestety, zmywarka montowana pod zlewem musi mieć odpowiednie rozmiary, a wybór takich sprzętów jest znacznie mniejszy, niż standardowych modeli. Mimo to, wciąż dostępne są zmywarki do pełnej zabudowy oraz urządzenia z widocznym panelem sterowania.

4. Konieczność przeniesienia kosza

Tak jak już wspomnieliśmy, najczęściej pod zlewem umieszcza się kosz na śmieci. Jeżeli więc chcemy w miejscu tym zamontować zmywarkę, niezbędne będzie wygospodarowanie na niego dodatkowej przestrzeni, najlepiej w niedalekiej odległości, aby ułatwić sobie pozbywanie się resztek z naczyń.

Zmywarka pod zlew – jaką wybrać?

Podczas wyboru zmywarki pod zlew trzeba zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów i funkcji, które pozwolą zamontować ten sprzęt wewnątrz szafki. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że sprosta naszym oczekiwaniom i potrzebom. Co więc sprawdzić w pierwszej kolejności? Zmywarka pod zlew powinna mieć:

  • Odpowiednie wymiary – to prawdopodobnie najważniejszy element podczas wyboru zmywarki pod zlew, ponieważ dany sprzęt powinien wpasować się w dostępne miejsce. W przypadku małych kuchni, czasem niezbędny jest zakup mini zmywarki do zabudowy, czyli jednego z modeli, które są jeszcze węższe, niższe i płytsze zarówno od tych standardowych, jak i kompaktowych.
  • Odpowiednią pojemność – najczęściej zmywarki pod zlew mają pojemność 6 kompletów naczyń, co oznacza że mogą pomieścić 6 talerzy głębokich, płytkich i deserowych oraz 6 kompletów sztućców, szklanek i filiżanek. Jeżeli więc taka liczba będzie wystarczająca, sprzęt ten będzie dobrym wyborem.
  • Kilka programów mycia – kolejnym ważnym elementem podczas wyboru kompaktowej zmywarki pod zlewem są dostępne programy mycia. W tym wypadku dobrze, aby sprzęt miał różne tryby, takie jak ekonomiczny, automatyczny, intensywny i delikatny, dzięki którym można dostosować program do umieszczonych w środku naczyń.
  • Funkcje dodatkowe – niektóre zmywarki pod zlew mają dodatkowe funkcje, takie jak opóźniony start, zmywanie połowy naczyń, możliwość skrócenia wybranego programu oraz dodatkowe systemy, takie jak czujniki stopnia zabrudzenia naczyń, program zaawansowanego suszenia oraz zdalne sterowanie pracą zmywarki.
  • Efektywność energetyczna – zmywarka pod zlew ma nie tylko pomóc w zaoszczędzeniu czasu, ale i pieniędzy, dlatego ważne jest sprawdzenie jej klasy energetycznej. W tym wypadku im wyższa, tym niższe zużycie energii, a co za tym idzie, niższe rachunki za prąd.

Czy zmywarkę można zamontować pod zlewem?

Tak, montaż zmywarki pod zlewem jest jak najbardziej możliwy i jest to rozwiązanie bardzo wygodne, które będzie idealnym wyborem dla osób mierzących się z problemem ograniczonej przestrzeni w kuchni. Jego głównymi zaletami jest funkcjonalne wykorzystanie dostępnego miejsca, uniwersalność, estetyczny wygląd i niewielkie wymiary. Dzięki zamontowaniu zmywarki pod zlewem można cieszyć się możliwością automatycznego zmywania naczyń, bez konieczności eksponowania sprzętu na widoku lub rezygnowania z innych urządzeń.