Jaka powinna być wysokość balustrady balkonowej i schodowej?

Jaka powinna być wysokość balustrady balkonowej i schodowej?

Wysokość balustrady balkonowej i balustrady schodowej

Podczas przygotowywania projektu budynku, w którym znajdą się balkony i schody, niezbędne jest odpowiednie rozplanowanie umieszczonych na nich balustrad. Nie każdy jednak wie, że wysokość zarówno balustrady balkonowej, jak i balustrady schodowej reguluje prawo budowlane. Co zatem należy wziąć pod uwagę rozmieszczając te elementy? Jaką dokładniej wysokość powinna mieć barierka na balkonie lub tarasie, a jaką na schodach wewnętrznych? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Jaka powinna być wysokość balustrady?
2. Wysokość balustrady balkonowej w budynku jednorodzinnym
3. Wysokość balustrady balkonowej i poręczy w pozostałych budynkach
4. Wysokość balustrady schodowej
5. Jak zmierzyć wysokość balustrady balkonowej i schodowej?


Jaka powinna być wysokość balustrady?

Barierki to nieodłączny element wykończenia balkonu, tarasu oraz klatki schodowej. Takie balustrady zapewniają bezpieczeństwo użytkowania oraz zwiększają poczucie komfortu, ponieważ częściowo osłaniają zabezpieczoną powierzchnię przed spojrzeniami, a dodatkowo przy odpowiednim wyborze mogą stać się efektownym wykończeniem danej konstrukcji. Zanim jednak wybierze się materiał i wzornictwo, z jakiego zostaną wykonane, należy pamiętać, że przepisy budowlane ściśle regulują wysokość, jaką powinny mieć balustrady. I tutaj wszelkie wytyczne dotyczące ich wysokości można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (dostępne tutaj). Dotyczy to zarówno balkonów i tarasów, jak i klatek schodowych. Jeżeli jednak nie chcecie przedzierać się przed setki stron dokumentów, przychodzimy z pomocą! Jaka więc powinna być wysokość balustrady balkonowej i schodowej? Już wyjaśniamy!

Wysokość balustrady balkonowej w budynku jednorodzinnym

Wydawać by się mogło, że prawo budowlane nie jest aż tak restrykcyjne, co do wysokości poręczy w budownictwie jednorodzinnym. Nic bardziej mylnego! Przepisy jasno mówią, że minimalna wysokość balustrady balkonowej w budynku jednorodzinnym powinna wynosić 90 centymetrów i wartość ta liczy się od poziomu posadzki, a nie od punktu montażu. Dodatkowo, jak można wyczytać w dokumentach, barierki nie mogą posiadać żadnych ostrych zakończeń, a odległość pochwytu od ścian nie powinna być mniejsza niż 5 centymetrów. W tym wypadku nie ma jednak żadnych wytycznych dotyczących prześwitów pomiędzy elementami wypełnienia barierki zewnętrznej i to samo dotyczy materiałów, z których zostały wykonane. Mimo to, właściciel nieruchomości zobowiązany jest do tego, aby wykonane balustrady były odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Wysokość balustrady balkonowej i poręczy w pozostałych budynkach

Przepisy prawa budowlanego regulują też wysokość balustrad balkonowych oraz poręczy w budynkach użyteczności publicznej, a szczególnie w zakresie elementów przeznaczonych dla niepełnosprawnych. Jak można wyczytać w dokumentach, minimalna wysokość barierek balkonowych w takich obiektach powinna wynosić 110 centymetrów, a maksymalny prześwit pomiędzy elementami wypełnienia nie może przekroczyć 12 centymetrów. Dotyczy to przede wszystkim budynków wielorodzinnych, szkół, ośrodków zdrowia oraz urzędów, natomiast w pozostałych budowlach prześwit może wynosić nawet 20 centymetrów. Jeżeli zaś chodzi o obostrzenia dotyczące balustrad zewnętrznych dla niepełnosprawnych, to powinny mieć one minimum 90 centymetrów i ważne jest to, aby aby obecność pochwytu dla niepełnosprawnych była z dwóch stron.

Wysokość balustrady schodowej

Prawo budowlane reguluje również wysokość, jaką powinny mieć balustrady schodowe. Stanowią one bowiem zabezpieczenie ciągów komunikacyjnych, dlatego tak ważne jest dostosowanie ich wysokości do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Tutaj przepisy także rozróżniają wysokość balustrad schodowych dla budownictwa jednorodzinnego oraz wielorodzinnego. W pierwszym wypadku poręcz powinna być osadzona co najmniej na wysokości 90 centymetrów, natomiast w przypadku obiektów wielorodzinnych minimalna wysokość balustrady schodowej to 110 centymetrów.

Jak zmierzyć wysokość balustrady balkonowej i schodowej?

Prawo budowlane jasno określa normy wysokości balustrady balkonowej i balustrady schodowej, ale niestety na próżno szukać w nim informacji, jak dokładniej je mierzyć. I o ile w przypadku barierek balkonowych, ich wysokość można liczyć od poziomu posadzki, a nie od punktu montażu, o tyle wątpliwości pojawiają się w przypadku barierek schodowych, a szczególnie przy przy pomiarze na biegu, czyli przy pochyłości. W tym wypadku eksperci więc mierzą je od wierzchu poręczy do krawędzi stopnia lub spocznika. Tutaj trzeba jednak pamiętać, że na biegu powinien być to pomiar pionowy, przeprowadzony od krawędzi stopnia, tak aby uwzględniał kąt nachylenia schodów oraz odległość między dolną krawędzią barierki a stopniami.