Zerowanie gniazdka – kiedy należy je wykonać?
Większość budynków wzniesionych w ubiegłym wieku wyposażonych jest w dwuprzewodowe instalacje elektryczne. Dotyczy to przede wszystkim kamienic oraz obiektów, które zostały zaprojektowane na zasadach starego budownictwa. Obecnie model ten nie jest już stosowany, a nowoczesne instalacje zawierają dodatkowy przewód, który ma chronić przed potencjalnym zagrożeniem. Co jednak zrobić, gdy jest się właścicielem starego mieszkania, w którym zamontowane są dwuprzewodowe instalacje elektryczne? Rozwiązaniem może być zerowanie gniazdek, które ma na celu zabezpieczenie lokatorów przed porażeniem prądem. Na czym więc polega ten proces i jak go wykonać? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
W tym artykule znajdziesz:
1. Na czym polega zerowanie gniazdka elektrycznego?
2. Czym zerowanie gniazdka różni się od uziemienia gniazdka?
3. Jak samodzielnie wykonać zerowanie gniazdka?
4. Zerowanie gniazdka – wykonać je samodzielnie czy z pomocą elektryka?
5. Czy zerowanie gniazdka jest bezpieczne?
Na czym polega zerowanie gniazdka elektrycznego?
Zerowanie gniazdka elektrycznego to proces, który ma na celu zabezpieczenie użytkowników przed porażeniem prądem w przypadku awarii urządzeń elektrycznych lub uszkodzenia izolacji. Polega on na połączeniu przewodu neutralnego (N) z przewodem ochronnym (PE). W praktyce oznacza to, że części przewodzące, z którymi lokatorzy mogą mieć kontakt, podłączane są z przewodem ochronnym, oznaczanym często skrótem (PE) lub przewodem ochronno-neutralnym (PEN), dzięki czemu w sytuacji awaryjnej, konstrukcja, która jest oparta na wyzerowanym gniazdku, samoczynnie odłączy zasilanie, co zminimalizuje ryzyko porażenia. Tutaj warto jednak zaznaczyć, że zerowania gniazdka to nie to samo co uziemienie, choć oba te procesy mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa. Zerowanie gniazdka dotyczy przede wszystkim instalacji elektrycznych w starszych budynkach, gdzie nie ma oddzielnego przewodu ochronnego (PE) i przewodu neutralnego (N).
W nowoczesnych instalacjach elektrycznych, zgodnych z obowiązującymi normami, przewód ochronny (PE) i przewód neutralny (N) są już od początku połączone, co eliminuje konieczność wykonywania zerowania gniazdka. W takich przypadkach mówimy o uziemieniu gniazdka, które zapewnia jeszcze większe bezpieczeństwo niż zerowanie.
Czym zerowanie gniazdka różni się od uziemienia gniazdka?
Zerowanie gniazdka oraz uziemienie gniazdka elektrycznego to dwa różne procesy, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania urządzeń elektrycznych w danym gospodarstwie. I choć oba te systemy są ze sobą powiązane, to jest między nimi kilka istotnych różnic. W przypadku zerowania gniazdka, przewód neutralny (N) jest łączony z przewodem ochronnym (PE) w gniazdku, dzięki czemu, w sytuacji awaryjnej prąd może swobodnie przepływać przez przewód ochronny, co minimalizuje ryzyko porażenia. Z kolei uziemienie gniazdka elektrycznego polega na połączeniu przewodu ochronnego (PE) z trzecim przewodem, który od pozostałych różni się tym, że panuje w nim zerowe napięcie. Tutaj warto też zaznaczyć, że w obrębie danego budynku wszystkie przewody uziemiające są połączone w jeden system, którego końcówka jest zakopanym w gruncie metalowym prętem, do którego trafia nadmierna ilość ładunków. To właśnie dlatego w nowoczesnych instalacjach, zgodnych z obowiązującymi normami, stosuje się przede wszystkim uziemienie gniazdka, które zapewnia jeszcze większe bezpieczeństwo niż zerowanie.
Jak samodzielnie wykonać zerowanie gniazdka?
Samodzielne zerowanie gniazdka może być przeprowadzone wyłącznie przez osoby, które posiadają podstawową wiedzę i kompetencje z zakresu elektryki oraz mają odpowiednie narzędzia. Aby to zrobić, należy:
- Wyłączyć zasilanie w mieszkaniu lub domu, aby uniknąć ryzyka porażenia prądem.
- Przygotować odpowiednie narzędzia, takie jak śrubokręt, miernik elektryczny oraz zaciski kablowe.
- Odkręcić śruby mocujące gniazdko do puszki i delikatnie je wysunąć, aby uzyskać dostęp do przewodów.
- Sprawdzić miernikiem elektrycznym, czy na pewno nie ma napięcia na przewodach.
- Znaleźć przewód neutralny (N) oraz przewód ochronny (PE). Przewód neutralny zazwyczaj jest koloru niebieskiego, a przewód ochronny żółto-zielonego.
- Przy pomocy zacisków kablowych połączyć przewód neutralny (N) z przewodem ochronnym (PE) i upewnić się, że połączenie jest solidnie zabezpieczone.
- Włożyć gniazdko z powrotem do puszki i przykręcić śruby mocujące.
- Włączyć zasilanie i sprawdzić, czy gniazdko działa poprawnie.
Warto jednak zaznaczyć, że samodzielne zerowanie gniazdka bez uprawnień i wiedzy z zakresu elektryki może być bardzo ryzykowne, dlatego jeżeli nie posiada się odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, najlepiej powierzyć to zadanie profesjonalnemu elektrykowi.
Zerowanie gniazdka – wykonać je samodzielnie czy z pomocą elektryka?
Praca z instalacjami elektrycznymi wymaga dużej wiedzy, kompetencji i doświadczenia, ponieważ nawet najmniejszy błąd może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, w tym zagrożenia życia lokatorów. Oznacza to, że jeżeli chcemy wyzerować gniazdko, a nigdy wcześniej nie mieliśmy do do czynienia z żadnymi pracami związanymi z instalacjami elektrycznymi, najlepszym pomysłem będzie zlecenie tego zadania elektrykowi. Wprawdzie takie rozwiązanie będzie zwiększało koszty, ale wsparcie profesjonalisty da nam gwarancję niezawodnego wyzerowania gniazdka bez obaw o bezpieczeństwo mieszkańców danego budynku.
Czy zerowanie gniazdka jest bezpieczne?
Jeżeli czujemy się na siłach, aby podjąć się zerowania gniazdka we własnym zakresie, to warto pamiętać o zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa. Wszystko dlatego, że nieprawidłowe przeprowadzenie tego procesu może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak porażenie prądem czy pożar. Musimy więc pamiętać, że w celu zapewnienia bezpieczeństwa domowników, podczas zerowania gniazdka należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:
- Przed rozpoczęciem pracy należy wyłączyć zasilanie w mieszkaniu lub domu.
- Przed wykręceniem puszki należy miernikiem elektrycznym sprawdzić, czy na pewno nie ma napięcia na przewodach.
- Podczas pracy należy używać odpowiednich narzędzi, takich jak wkrętak izolowany oraz miernik napięcia.
Czy zerowanie gniazdka jest więc bezpieczne? Tak naprawdę wszystko zależy od prawidłowego wykonania tego procesu oraz przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Jeżeli osoba, która chce podjąć się tego zadania, nie jest pewna swoich umiejętności, zdecydowanie lepszym wyborem będzie skorzystanie z usług elektryka, który zrobi to w sposób prawidłowy i zgodny z obowiązującymi normami.
Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii budowa, w której między innymi podpowiadamy na jakiej wysokości zamontować gniazdka elektryczne.
Skomentuj