Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z kosza na śmieci?

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z kosza na śmieci?

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z kosza na śmieci?

Rozkładające się w koszu na śmieci resztki jedzenia, materiały higieniczne i odpadki powodują wydzielanie się nieprzyjemnego, uciążliwego zapachu. Problem ten nasila się szczególnie latem oraz w sezonie grzewczym, gdy wyższa temperatura panująca w pomieszczeniu przyspiesza ich rozkład. I choć większość domowników śmieci wynosi regularnie, to czasem opróżnienie kubła nie wystarczy i pojemnik nadal może być źródłem brzydkiego zapachu. Jak więc sobie z tym poradzić? Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z kosza na śmieci? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Jak usunąć nieprzyjemny zapach z kosza na śmieci?
• Regularne opróżnianie kosza na śmieci
• Używanie worków na śmieci
• Regularne mycie kosza na śmieci
• Segregacja śmieci
2. Domowe metody na brzydki zapach z kosza na śmieci


Jak usunąć nieprzyjemny zapach z kosza na śmieci?

Kuchnia to miejsce, w którym domownicy przygotowują posiłki, dlatego tak ważne jest, aby utrzymywać w niej porządek. Niestety, mimo regularnego mycia blatów, czyszczenia piekarnika i czyszczenia kuchenki gazowej, może zdarzyć się, że pojawi się w niej nieprzyjemny zapach, który będzie wydobywał się z kosza na śmieci. Jak więc sobie z nim poradzić? Jest na to kilka skutecznych sposobów, które dokładnie opisujemy poniżej!

1. Regularne opróżnianie kosza na śmieci

Pierwszym i najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie brzydkich zapachów w kuchni jest regularne wyrzucanie śmieci. Im częściej będziemy pozbywać się nieczystości, tym większa szansa, że odpadki nie zdążą się zepsuć, a tym samym nie zaczną wydzielać nieprzyjemnego odoru. Dotyczy to przede wszystkim wyrzucania produktów spożywczych, które są najczęstszą przyczyną wydobywającego się zapachu z kosza na śmieci, dlatego to je w pierwszej kolejności powinniśmy wynosić. Tutaj warto też zaznaczyć, że odpadki powinniśmy wynosić nawet wtedy, gdy pojemnik nie jest jeszcze do końca zapełniony.

2. Używanie worków na śmieci

Kolejnym sposobem na uniknięcie nieprzyjemnego zapachu z kosza na śmieci jest używanie worków. W ten sposób zabezpieczymy pojemnik przed kontaktem z nieczystościami oraz ułatwimy sobie opróżnianie i czyszczenie kubła. Tutaj należy jednak pamiętać, że nawet w przypadku korzystania z worków na śmieci, kosz należy raz na jakiś czas dokładnie wyczyścić i zdezynfekować, aby miejsce, w którym stoi pozostało czyste.

3. Regularne mycie kosza na śmieci

Kosz na śmieci należy regularnie myć i dezynfekować bez względu na to, czy używa się worków na śmieci czy nie. Do tego można wykorzystać sodę oczyszczoną, którą miesza się z niewielką ilością wody i tak powstałą pastą dokładnie czyści się wnętrze kosza, a na koniec przeciera suchą szmatką. Bardzo skutecznym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z pojemnika, jest też pozostawienie odrobiny sody na jego dnie, dzięki czemu ograniczy się rozwój grzybów, pleśni i bakterii. Jeżeli nie ma się pod ręką sody oczyszczonej, do umycia kubła można wykorzystać również płyn do mycia naczyń lub chlorowy wybielacz. Oprócz tego, bardzo ważny jest materiał, z którego koszt na śmieci jest wykonany, ponieważ te zrobione z metalu mogą dodatkowo rdzewieć, dlatego znacznie lepszym wyborem będzie pojemnik plastikowy.

4. Segregacja śmieci

Najwięcej brzydkich zapachów powstaje w pojemniku na odpady zmieszane. Kolejnym sposobem na ich uniknięcie jest więc segregacja śmieci. W ten sposób oddzieli się suche nieczystości od mokrych, dzięki czemu zniweluje się uciążliwy odór, a przy okazji będzie to miało dobry wpływ na środowisko. Tutaj należy też zaznaczyć, że resztki jedzenia powinno się wyrzucać do pojemnika na odpady BIO, natomiast puste opakowania po żywności przed opróżnieniem najlepiej przepłukać wodą.

Domowe metody na brzydki zapach z kosza na śmieci

Jeżeli żaden z powyższych sposobów na pozbycie się brzydkiego zapachu z kosza na śmieci nie przynosi oczekiwanych rezultatów, zawsze można skorzystać z domowych metod, które są nie mniej skuteczne, a przy tym nie wymagają od nas dodatkowych nakładów finansowych. Do tych najpopularniejszych zaliczamy:

  • Ocet i chleb – jednym z domowych sposobów na pozbycie się brzydkiego zapachu z kosza na śmieci jest wykorzystanie octu i chleba. W tym celu należy nasączyć octem kromkę chleba, umieścić na dnie pojemnika i pozostawić na około 12 godzin. Po tym czasie odór powinien się ulotnić.
  • Żwirek dla kota – kolejnym skutecznym domowym sposobem na odór z pojemnika na śmieci jest wykorzystanie żwirku dla kota. W tym celu wystarczy wysypać go na dno kubła i rozprowadzić po całym spodzie, tak aby pochłaniał nadmierną wilgoć i nieprzyjemne zapachy.
  • Stare gazety – kolejną metodą, która była wykorzystywana już w PRL-u, jest użycie starych gazet. Aby z niej skorzystać, wystarczy wyłożyć dno kosza na śmieci gazetami, które będą pochłaniały wilgoć i przykry zapach.