Ogród przed domem – 14 inspiracji na aranżacje ogrodu przed domem

Ogród przed domem - 14 inspiracji na aranżacje ogrodu przed domem

Pomysły na aranżacje ogrodu przed domem – 14 propozycji

Ogród przed domem to idealna strefa do relaksu po całym dniu ciężkiej pracy. Miejsce to może pełnić zarówno funkcję rekreacyjną, jak i stanowić dekorację posesji, dlatego tak ważna jest jego odpowiednia aranżacja. W tym wypadku podstawą będzie więc dobór do siebie roślin, mebli i ozdób, dzięki czemu domownicy po trudach codziennych obowiązków będą mogli oddać się zasłużonemu wypoczynkowi. Jak zatem to zrobić? Jak dopasować do siebie wszystkie te elementy, tak aby ogród przed domem stał się swoistym azylem dla jego mieszkańców i gości? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Jak zaprojektować ogród przed domem?
2. Jak urządzić ogród przed wejściem do domu?
3. Co posadzić w ogrodzie przed domem?
4. Ogród przed domem – galeria zdjęć z inspiracjami i pomysłami


Jak zaprojektować ogród przed domem?

Do zaprojektowania funkcjonalnego ogrodu przed domem niezbędny jest szczegółowy plan. W ten sposób można zagospodarować każdy kawałek powierzchni i w pełni wykorzystać potencjał aranżowanej strefy. Co zatem w nim ująć? Projekt powinien uwzględniać przede wszystkim:

  • Styl ogrodu przed domem – mawia się, że ogród jest przedłużeniem domu, dlatego tak istotny jest jego wystrój, wykorzystane rośliny, meble i ozdoby. W celu osiągnięcia zamierzonego efektu, czyli spójności ze stojącym tuż obok budynkiem, warto więc zadbać o to, aby stylistką nawiązywał do aranżacji domu.
  • Materiały do ogrodu przed domem – ogród frontalny zazwyczaj jest niewielkich rozmiarów, dlatego bardzo istotne jest uważne wybieranie produktów, które zostaną wykorzystane do jego aranżacji. W tym wypadku najważniejsza będzie konsekwencja, spójność i rozmiar kupowanych materiałów, tak aby połączyć funkcjonalność i efektowny wygląd.
  • Roślinność do ogrodu przed domem – podstawą każdego ogrodu są rośliny, kwiaty i drzewa, które razem bardzo często decydują o jego finalnym charakterze. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić z ich ilością, kolorystyką i rozmiarami, ponieważ ze względu na niewielką powierzchnię ogrodów frontalnych, mogą one przytłaczać całą przestrzeń i wprowadzać chaos kolorystyczny.
  • Porządek w ogrodzie przed domem – ogród frontalny to pierwsza przestrzeń, którą zarówno domownicy, jak i ich goście widzą wchodząc na teren posesji. To właśnie dlatego tak ważne jest zachowanie w tym miejscu porządku, dzięki któremu uzyskamy jeszcze lepszy efekt wizualny.

Jak urządzić ogród przed wejściem do domu?

Po utworzeniu szczegółowego planu aranżacji ogrodu przed domem, czas na jego wyposażenie. W tym wypadku podstawą będzie funkcjonalność i estetyka, dlatego w miejscu tym najlepiej umieścić niewielką ilość mebli, ozdób i roślin, aby całość wyglądała schludnie i stylowo. Wobec tego, ogród frontalny powinien zawierać przede wszystkim:

  • Meble ogrodowe – wyposażenie, które tuż obok roślinności jest jednym z najważniejszych elementów aranżacji ogrodu przed domem. Tutaj warto więc pamiętać, że jest to przedsionek domu, dlatego nie powinno się go zagracać. Najlepszym rozwiązaniem będzie zatem postawienie na absolutne minimum, czyli sprzęt, który posłuży nam do wypoczynku. Mowa tutaj przede wszystkim ozdobnej ławeczce, kanapie ogrodowej, leżakach oraz niewielkim stoliku. Świetnym rozwiązaniem będą też meble ogrodowe z palet, które możemy dostosować do wielkości aranżowanej przestrzeni.
  • Dekoracje ogrodowe – bardzo ważny akcent, który będzie decydował o efekcie wizualnym ogrodu przed domem. Tutaj również świetnym pomysłem będzie postawienie na minimalizm, tak aby nie przytłoczyć wyposażanej przestrzeni i nie wprowadzić w niej chaosu. Można więc postawić na kwietniki ogrodowe, donice z kwiatami, figurki pasujące do stylu ogrodu, ozdobne ścieżki oraz niewielką fontannę.
  • Oświetlenie ogrodowe – to element funkcjonalny i dekoracyjny jednocześnie, który nadaje posesji odpowiedniego klimatu. W tym wypadku wiele będzie jednak zależało od wielkości, uformowania i stylu ogrodu. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są słupki ogrodowe oraz okrągłe lampy solarne, które można rozmieścić wzdłuż głównej ścieżki. Oprócz tego, bardzo popularnym rozwiązaniem są niewielkie latarnie ogrodowe, reflektory oraz kinkiety.

Co posadzić w ogrodzie przed domem?

Ostatnim elementem, który dopełni wystrój ogrodu przed domem jest roślinność. Tutaj można postawić między innymi na ozdobne trawy, krzewy, kwiaty i drzewka, które dopasujemy do stylu ogrodu. Doskonałym rozwiązaniem będą więc:

  • Rośliny w donicach – kompozycje składające się z kwiatów, miniaturowych drzewek oraz traw ozdobnych wyglądają bardzo estetyczne, a przy tym są łatwe do zaaranżowania. Najlepiej więc wybierać takie, które są odporne na warunki atmosferyczne i dłużej będą zdobiły ogród przed domem.
  • Kwiaty – rabaty to kolejny doskonały pomysł na ozdobienie ogrodu frontalnego. Najlepiej tworzyć je z kwiatów, które mają różny okres zakwitania, dzięki czemu gdy przekwitnie jedna część kompozycji, akurat nadejdzie czas na kolejną. W ten sposób kwiaty będą stanowiły piękną ozdobę ogrodu przed domem i nadadzą mu koloru praktycznie na cały rok.
  • Iglaki – iglaste krzewy i drzewa to następna propozycja na urozmaicenie ogrodu przed domem. Takie kompozycje wymagają mniejszych nakładów pracy, a przy tym wyglądają nie mniej efektownie w porównaniu do roślin w donicach oraz rabatów. W tym wypadku najpopularniejszym wyborem są oczywiście tuje. Oprócz nich, bardzo ciekawie wygląda sosna czarna, jodła szlachecka, sosna limba oraz metasekwoja chińska.

Ogród przed domem – galeria zdjęć z inspiracjami i pomysłami

Rośliny w ogrodzie przed domem

Źródło

Ułożenie roślin w ogrodzie przed domem

Źródło

Aranżacja ogrodu przed domem

Źródło

Inspiracje na aranżacje ogrodu przed domem

Źródło

Pomysł na aranżacje ogrodu przed domem

Źródło

Ogród przed domem

Źródło

Inspiracja na aranżację ogrodu przed domem

Źródło

Ciekawy pomysł na ogród przed domem

Źródło

Wyposażenie ogrodu przed domem

Źródło

Oświetlenie ogrodu przed domem

Źródło

Kwiaty w ogrodzie przed domem

Źródło

Zagospodarowanie ogrodu przed domem

Źródło

Piękny ogród przed domem

Źródło

Pomysł na ogród przed domem

Źródło