Jak urządzić rabaty w ogrodzie?
Ogród pełen kwiatów, krzewów i roślin to miejsce idealne do wypoczynku po trudach codziennych obowiązków. Trzeba jednak pamiętać, że ich poszczególne gatunki stworzą piękną kompozycję jedynie w momencie, gdy ich układ i dobór nie będzie przypadkowy. Warto więc odpowiednio zaplanować każdą z rabat ogrodowych, aby móc cieszyć się efektownym, a przy tym pięknym uzupełnieniem takiej przestrzeni. Jakimi zasadami zatem się kierować? Jak dokładniej urządzić rabaty w ogrodzie? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury i przejrzenia przygotowanych przez nas inspiracji!
W tym artykule znajdziesz:
1. Rodzaje rabat ogrodowych
2. Jak przygotować miejsce pod rabatę ogrodową?
3. Jak wybrać kształt i rozmiar rabaty ogrodowej?
4. Jakie kwiaty i rośliny posadzić w rabacie ogrodowej?
5. Inspiracje na rabaty ogrodowe – galeria zdjęć z 15 pomysłami
Rodzaje rabat ogrodowych
Kwietniki ogrodowe i rabaty ogrodowe to doskonały pomysł na wypełnienie terenu roślinami. Przed zaprojektowaniem grządek, absolutną podstawą będzie jednak dobór do nich roślin, które w nich posadzimy. Cały proces powinien ułatwić podział rabat na rodzaje. Mamy w tym zakresie kilka możliwości:
- Rabaty sezonowe – rabaty wiosenne, letnie lub jesienne są najprostsze w zaprojektowaniu, ponieważ wykorzystuje się w nich rośliny, które kwitną w danym okresie. Przykładowo, do zrobienia rabat wiosennych można użyć narcyzów lub hiacyntów, do rabat letnich begonii lub werben, a do jesiennych chryzantem, wrzosów lub astrów.
- Rabaty wieloletnie – rabaty bardzo wymagające, ponieważ wykorzystuje się w nich rośliny, które mają przetrwać kilka lat. Najlepiej więc użyć do tego bylin i krzewów ozdobnych, które wykazują dużą odporność na warunki atmosferyczne.
- Rabaty jednogatunkowe – rabaty łatwe w stworzeniu i pielęgnacji, ponieważ wykorzystuje się w nich rośliny jednego gatunku, które mają do siebie zbliżone lub takie same wymagania.
- Rabaty wielogatunkowe – rabaty, w których wykorzystuje się kilka gatunków roślin, w związku z czym wymagają ich odpowiedniego doboru, aby ich utrzymanie i pielęgnacja nie była zbyt skomplikowana.
- Rabaty wielobarwne – w rabatach wielobarwnych wykorzystuje się rośliny, które kwitną w różnych kolorach. Może więc być to zarówno rabata jednogatunkowa, w której wykorzystamy jedną roślinę w różnych kolorach, jak i wielogatunkowa, w której wykorzystamy kilka różnych odmian.
Jak przygotować miejsce pod rabatę ogrodową?
Poznaliśmy już rodzaje rabat ogrodowych, czas więc na przejście do kolejnego kroku, czyli wyboru miejsca, w którym chcemy umieścić grządkę. Może być to zarówno ogród przed domem, jak i za domem, jednak bardzo istotne będzie otoczenie rabaty, ponieważ to w dużej mierze od niego będzie zależało jakie gatunki roślin się w niej przyjmą. Jeżeli planujemy umieścić rabatę w cieniu, będziemy musieli obsadzić ją roślinami tolerującymi niedobór promieni słonecznych, natomiast ustawiając ją w słońcu, trzeba będzie wykorzystać w niej rośliny tolerujące pełne nasłonecznienie. Następnym elementem będzie przygotowanie pod nią gleby. Tutaj absolutną podstawą będzie przekopanie stanowiska i nawiezienie go nawozem wieloskładnikowym, aby rośliny się przyjęły. Do tego bardzo ważne będzie zadbanie o właściwy odczyn ziemi. W tym celu w pierwszej kolejności powinno się sprawdzić pH gleby, a następnie w zależności od uzyskanego wyniku oraz roślin, które zamierzamy posadzić w rabacie ogrodowej, trzeba ją zwapnować lub nawieźć kwaśnym torfem.
Jak wybrać kształt i rozmiar rabaty ogrodowej?
Następnym elementem podczas projektowania rabaty ogrodowej jest dokładne zaplanowanie jej wielkości oraz kształtu. Jest to bardzo istotne, ponieważ im większą grządkę przygotujemy, tym więcej czasu trzeba będzie poświęcić na jej uzupełnienie roślinami, a później na ich pielęgnację. Najlepiej więc dopasować ją do wielkości ogrodu i własnych możliwości, tak aby móc o nią w pełni zadbać, dzięki czemu będzie stanowiła efektowną ozdobę działki. Jeżeli zaś chodzi o kształt, to umieszczając rabatę wzdłuż ogrodzenia lub ścieżek najlepiej postawić na prostokątne lub trójkątne grządki, a w przypadku tych, które chcemy umieścić pośrodku ogrodu, bardzo fajnie sprawdzą się okrągłe rabaty. Oczywiście zawsze można też wybrać nieregularne formy, lecz takie rozwiązania będą wymagały dopasowania do pozostałych elementów znajdujących się na działce.
Jakie kwiaty i rośliny posadzić w rabacie ogrodowej?
Rośliny, którymi obsadzimy rabaty ogrodowe, powinny być dopasowane do ich rodzaju. Mogą być to więc krzewy ozdobne, byliny, kwiaty jednoroczne, kwiaty wieloletnie oraz rośliny z ozdobnymi liśćmi. W tym wypadku bardzo dobrym wyborem będą narcyzy, hiacynty, begonie, werbeny, chryzantemy, wrzosy, astry, jeżówki, tulipany, dzielżany, naparstnice, niezapominajki, oraz liliowce. Bardzo fajnie sprawdzą się też róże rabatowe, funkie, liliowce, żurawki oraz piwonie. Jeżeli zaś chodzi o krzewy, to można wykorzystać zarówno te liściaste, jak i iglaste, w tym przede wszystkim hortensje, krzewuszki, forsycje, cyprysiki oraz budleje. Ponadto, ciekawym rozwiązaniem będą bukszpany, trzmieliny oraz pęcherznice, a także trawy ozdobne, które różnią się od siebie wielkością, ubarwieniem i ekspansywnością. A jak to wygląda na zdjęciach? Sprawdźcie naszą galerię zdjęć, w której przygotowaliśmy aż 15 inspiracji na rabaty ogrodowe!
Skomentuj