Na jakiej wysokości zamontować włączniki światła?

Na jakiej wysokości zamontować włączniki światła?

Jak wysoko zamontować włącznik światła?

Rozmieszczenie włączników światła to nieodłączny element remontu lub budowy domu. I choć proces ten wydaje się jedynie detalem, to w rzeczywistości ich odpowiednie umiejscowienie ma bardzo duże znaczenie dla codziennego komfortu, funkcjonalności, a przede wszystkim bezpieczeństwa użytkowania. Gdzie zatem je umieścić, tak aby korzystanie z nich nie sprawiało kłopotu? Na jakiej wysokości zamontować włączniki światła i jak rozmieścić je w poszczególnych pomieszczeniach? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Na jakiej wysokości zainstalować włącznik światła?
2. Na jakiej wysokości montuje się włączniki światła w danych pomieszczeniach?
3. Gdzie umieścić włączniki światła w domu?
4. W jakiej odległości od drzwi zamontować włączniki światła?



Na jakiej wysokości zainstalować włącznik światła?

Istnieje ogólnie przyjęta wysokość, która jest zalecana dla montażu włączników światła w pomieszczeniach mieszkalnych. Wynosi ona od 120 do 150 centymetrów od poziomu podłogi i została wybrana tak, aby włączniki znajdowały się w zasięgu wzorku i były łatwo dostępne dla wszystkich osób stojących. Tutaj trzeba jednak zaznaczyć, że wysokość, na której zamontuje się włącznik światła w danym pomieszczeniu jest istotna nie tylko z punktu widzenia dostępności, ale również estetyki, komfortu i bezpieczeństwa użytkowania. To właśnie dlatego pod uwagę warto wziąć też indywidualne preferencje oraz funkcjonalność montowanych włączników. Oczywiście wysokość ich instalacji może nieznacznie różnić się w zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia. Jak więc powinno to wyglądać w każdym z nich? Już podpowiadamy!

Na jakiej wysokości montuje się włączniki światła w danych pomieszczeniach?

Włączniki światła to elementy, które są używane nawet kilkadziesiąt razy dziennie, dlatego ich odpowiednie umiejscowienie znacząco ułatwia codzienne życie. I tutaj tak jak już wspomnieliśmy, standardowa wysokość montażu włączników to około 120-150 centymetrów od podłogi, która umożliwia łatwe korzystanie z nich zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom. A na jakiej konkretniej wysokości zamontować je w każdym z pomieszczeń? Włączniki najlepiej rozmieścić w następujący sposób:

  • W sypialni na wysokości od 120 do 150 centymetrów – włącznik do głównego światła w sypialni najlepiej umieścić na standardowej wysokości, natomiast włącznik odpowiadający za dodatkowe źródło światła można umiejscowić na wysokości łóżka, tak aby ułatwić jego gaszenie z pozycji leżącej.
  • W salonie na wysokości od 120 do 150 centymetrów – włącznik do głównego światła w salonie najlepiej umieścić na standardowej wysokości, natomiast włącznik odpowiadający za dodatkowe źródło światła można umiejscowić nieco niżej, aby ułatwić korzystanie z niego osobom wypoczywającym na fotelu lub sofie.
  • W kuchni na wysokości od 120 do 150 centymetrów – włącznik do głównego światła w kuchni najlepiej umieścić na standardowej wysokości, natomiast włącznik podświetlający blat lub okap kuchenny można umiejscowić bezpośrednio nad nimi, tak aby można było włączać i wyłączać światło podczas przygotowywania posiłków.
  • W łazience na wysokości od 120 do 150 centymetrów – włącznik do głównego światła w łazience najlepiej umieścić na standardowej wysokości przed wejściem do niej, tak aby nie narażać go na kontakt z wilgocią, natomiast włącznik odpowiadający za dodatkowe źródło światła można umieścić nieco wyżej, dzięki czemu zminimalizuje się ryzyko pochlapania go wodą z umywalki.
  • W pokoju dla dziecka od 80 do 120 centymetrów – włącznik do głównego światła w pokoju dla dziewczynki oraz w pokoju dla chłopca najlepiej umieścić na nieco mniejszej wysokości, tak aby umożliwić im bezpieczne włączanie i wyłączanie światła.

Oczywiście w każdym z tych przypadków trzeba pamiętać, że jeżeli w domu będą mieszkały osoby z ograniczoną mobilnością, konieczne może być obniżenie włączników, tak aby były one łatwo dostępne z poziomu wózka inwalidzkiego lub dla osób mających trudności z poruszaniem się.

Gdzie umieścić włączniki światła w domu?

Tak jak wyjaśnialiśmy w artykule na jakiej wysokości zamontować gniazdka elektryczne, poprawne ulokowanie włączników światła oraz gniazdek elektrycznych jest bardzo ważne dla codziennego komfortu, funkcjonalności oraz bezpieczeństwa użytkowania. Włączniki światła najlepiej więc zainstalować tuż obok drzwi wejściowych w danym pomieszczeniu, co ułatwi włączanie i wyłączanie światła zaraz po wejściu lub wyjściu z niego. Standardową odległością od drzwi jest od 10 do 15 centymetrów, na wspomnianej wcześniej wysokości od 120 do 150 centymetrów od podłogi. Tutaj należy jednak zaznaczyć, że dotyczy to przede wszystkim pomieszczeń, w których włączniki nie będą miały kontaktu z wilgocią, a więc salonu, sypialni, biura i pokoju dla dziecka. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku łazienki oraz toalety, gdzie włączniki światła najlepiej zamontować na zewnątrz, tak aby zminimalizować ryzyko dostania się do nich wody.

W jakiej odległości od drzwi zamontować włączniki światła?

Wiemy już, gdzie najlepiej zamontować włączniki do światła, czas więc wyjaśnić, w jakiej odległości od drzwi powinny się znaleźć. Jest to równie ważne, co ich wysokość, ponieważ ich odpowiednie umiejscowienie to kwestia nie tylko estetyki, ale również komfortu i bezpieczeństwa użytkowania. Wobec tego, najlepszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie ich:

  • W odległości od 10 do 15 centymetrów od ościeżnicy drzwi – taka lokalizacja pozwala na łatwe dotarcie do włącznika zarówno przy wchodzeniu, jak i wychodzeniu z pomieszczenia.
  • Po stronie klamki – włączniki najlepiej zamontować po stronie klamki, dzięki czemu otwierając drzwi do danego pomieszczenia natychmiastowo można sięgnąć do włącznika, co jest szczególnie wygodne w ciemnych pomieszczeniach.

Oczywiście niektóre pomieszczenia mogą wymagać dodatkowych rozwiązań. Dotyczy to przede wszystkim długich korytarzy, w których najlepiej zainstalować wielofunkcyjne włączniki, dzięki czemu będzie można kontrolować w nich światło z różnych punktów, zwiększając tym samym funkcjonalność pomieszczenia.