Muszki w domu – jak się ich pozbyć?

Muszki w domu - jak się ich pozbyć?

Jak pozbyć się maleńkich muszek z domu?

Małe muszki zazwyczaj pojawiają się w domu latem. Wystarczy pozostawić na blacie owoce, warzywa, szklankę z sokiem lub otwarty słoik z przetworami, aby w chwilę meszki zjawiły się w kuchni. Niestety, rozmnażają się one w zastraszającym tempie, w związku z czym zaledwie po kilku dniach będzie ich już na tyle dużo, że pozbycie się ich może być problematyczne. I choć maleńkie muszki nie są groźne dla zdrowia, to bywają irytujące, a w niektórych przypadkach mogą wpływać negatywnie na hodowane rośliny. Jak zatem ich się pozbyć? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Małe czarne muszki w domu – uciążliwy problem
2. Rodzaje muszek w domu
• Muszka owocówka
• Ziemiórki
• Mączlik szklarniowy
3. Jak pozbyć się muszek z domu?
• Środki do zwalczania muszek w domu
• Tablice lepowe na muszki w domu
• Owadobójcze pałeczki na muszki w domu
4. Domowe sposoby na muszki
5. Jak zwalczyć muszki owocówki w domu?
6. Jak uniknąć muszek w domu?


Małe czarne muszki w domu – uciążliwy problem

Niewielkie, zazwyczaj czarne muszki, to owady wszędobylskie, które w domach pojawiają się przede wszystkim latem. Wówczas najczęściej są to popularne muszki owocówki, których występowaniu sprzyja obecność warzyw i owoców oraz wysoka temperatura. Warto jednak wiedzieć, że owocówki to nie jedyny gatunek owadów, który może uprzykrzać życie domowników. Jeżeli więc chcemy ich się pozbyć, najpierw warto dowiedzieć się z jakim gatunkiem mamy do czynienia, ponieważ z każdym typem muszek walczy się inaczej.

Rodzaje muszek w domu

Jest wiele firm, które zajmują się usuwaniem owadów z mieszkań i domów. Ich usługi nie są tanie, dlatego przed powierzeniem tego zadania specjalistom, warto wcześniej spróbować domowych sposobów na ich pozbycie się. Zanim jednak do nich przejdziemy, na początek dobrym pomysłem będzie poznanie rodzajów muszek, aby móc lepiej dopasować metodę do występującego problemu.

1. Muszka owocówka

Muszki owocówki to prawdopodobnie najczęściej występujące owady w domu. Jak sama ich nazwa wskazuje, lgną one do przestarzałych owoców, które stanowią ich źródło pożywienia. To właśnie w nich składają jaja i bardzo szybko się rozmnażają, dlatego w zaledwie kilka dni mogą pojawić się nawet setki tych irytujących owadów. Jak zatem je rozpoznać? Te malutkie muszki mają kolor brązowy oraz duże, czerwone oczy. Owocówki najczęściej można spotkać w kuchni, czyli tam, gdzie przetrzymujemy żywność. Ich larwy są często przynoszone wraz z owocami zakupionymi w sklepie, a kilkanaście godzin później przeobrażają się one w latające osobniki.

2. Ziemiórki

Kolejny bardzo często występujący w domach gatunek muszek to ziemiórki. Są to niewielkie czarne owady z widocznymi czułkami, które pasożytują na roślinach doniczkowych. Zasiedlają one ziemię, pobierając z niej wodę, a gdy jej zabraknie, wysysają ją z korzeni, liści i łodyg. Jak więc widać, owady te są bardzo niebezpieczne dla hodowanych w domu roślin i mogą prowadzić do ich obumierania. Ich larwy bardzo trudno dostrzec, ponieważ są przezroczyste. Owadom tym sprzyja wysoka temperatura oraz wilgoć w pomieszczeniu, dlatego bardzo często pojawiają się w okresie grzewczym, gdy rozkręcamy grzejniki. Tutaj podobnie jak w przypadku owocówek, ziemiórki rozmnażają się bardzo szybko, dlatego w zaledwie kilka dni mogą pojawić się ich setki.

3. Mączlik szklarniowy

Kolejnym popularnym gatunkiem muszek, które występują w domach, jest mączlik szklarniowy. Owady te bardzo łatwo odróżnić od pozostałych, ponieważ mają biały kolor i osiągają większe rozmiary w porównaniu do owocówek i ziemiórek. Mączliki najczęściej osiedlają rośliny doniczkowe oraz warzywne. Żywią się ich sokiem, tym samym doprowadzając do powstawania dziur i plam, a z czasem do obumarcia rośliny. Kolejnym sygnałem świadczącym o tym, że pojawiły się w domu, jest grzybiczy nalot na liściach.

Jak pozbyć się muszek z domu?

Pojawienie się maleńkich muszek w domu może skutecznie utrudniać życie, ale walka z nimi wcale nie należy do skomplikowanych. Istnieje bowiem wiele zarówno profesjonalnych, jak i domowych sposobów, które pozwalają się ich pozbyć. Zacznijmy zatem od tych profesjonalnych, czyli środków dostępnych w sklepach:

Środki do zwalczania muszek w domu

Niezwykle skutecznymi środkami, które pozwalają pozbyć się ziemiórek i mączlików, są preparaty do ochrony roślin, które rozcieńcza się z wodą, a następnie aplikuje bezpośrednio do ziemi. Takie produkty powodują natychmiastową eliminację muszek bytujących w glebie, dzięki czemu owady przestają się rozmnażać.

Tablice lepowe na muszki w domu

Kolejnymi produktami, które sprawdzą się do eliminacji muszek występujących w domach, są tablice lepowe. Jest to idealne rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które nie chcą podlewać roślin chemicznymi środkami owadobójczymi. Należy jednak wiedzieć, że mimo ich dużej skuteczności, walka z owadami przy ich użyciu może potrwać dłużej.

Owadobójcze pałeczki na muszki w domu

Popularne są również owadobójcze pałeczki doglebowe, które sprawdzą się szczególnie w przypadku ziemiórek, mączlików oraz mszyc. Takie produkty często są wzbogacone nawozem, dzięki któremu poprawia się wygląd roślin, intensywnieje zieleń liści oraz kwiaty bujniej kwitną. Ich stosowanie pozwala na szybką eliminację muszek i larw, a oprócz tego zapobiega ich powrotom.

Domowe sposoby na muszki

Największym zagrożeniem dla roślin są ziemiórki, dlatego na początek skupimy się na nich. Jak zatem rozpoznać, czy to właśnie one zalęgły się w domu? Wbrew pozorom to nic trudnego! Wystarczy bowiem, że w doniczce umieścimy kawałek surowego ziemniaka, który powinien zwabić larwy ziemiórek w ciągu kilkunastu godzin, a to wszystko za sprawą zawartej w nim skrobi. Gdy już upewnimy się, że w domu faktycznie pojawiły się czarne muszki, czas na działanie. Najprostszym sposobem na ich pozbycie się jest lekkie przesuszenie roślin lub podlanie ich naparem z czosnku, a następnie wymiana ziemi danej rośliny oraz umycie jej korzeni w roztworze mydła potasowego. W ten sposób skutecznie pozbędziemy się jajeczek oraz larw ziemiórek, jednocześnie zapobiegając ich powrotowi. Alternatywą dla tego rozwiązania jest podlanie roślin wywarem ze skrzypu polnego lub pokrzywy, dzięki któremu zwalczymy ziemiórki, a roślina wyraźnie odżyje, ponieważ ziołowe wywary zawierają wiele mikroelementów.

Jak zwalczyć muszki owocówki w domu?

Walka z muszkami owocówkami jest jeszcze prostsza. Świetnym rozwiązaniem jest bowiem przygotowanie pułapki, do której zlecą się owady i zostaną uwięzione w środku. Do tego będziemy potrzebowali pokrojonych owoców lub ich skórek, miski oraz folii spożywczej. Gdy zgromadzimy niezbędne produkty, wystarczy owoce lub ich skórki włożyć do miski, następnie zakryć je folią tak, aby nie było w niej żadnych szczelin i na koniec wykałaczką zrobić w niej kilka małych otworów. W ten sposób muszki zostaną zwabione przez słodki zapach owoców i wlecą do środka, ale nie będą w stanie wydostać się na zewnątrz. Kolejnym sposobem na owocówki jest wykorzystanie octu jabłkowego i płynu do mycia naczyń. Oba składniki wlewamy do słoika lub szklanki i pozostawiamy na parapecie lub blacie kuchennym. Po kilku godzinach w naczyniu pojawi się mnóstwo meszek. Alternatywą dla tych rozwiązań jest palenie w kuchni świec zapachowych, zwłaszcza tych o zapachu mięty lub lawendy, których muszki nie cierpią.

Jak uniknąć muszek w domu?

Najłatwiej jest przestrzegać kilku zasad, dzięki którym zapobiegniemy pojawianiu się muszek w domu. Podstawą jest więc porządek w kuchni. Nie powinniśmy pozostawiać na blacie nadgniłych owoców i warzyw, a gdy rozlejemy sok lub skapnie nam odrobina dżemu, od razu powinniśmy posprzątać ubrudzoną powierzchnię do sucha. Oprócz tego, bardzo ważne jest, aby dokładnie zamykać kosz na śmieci i codziennie wyrzucać odpady zmieszane, w których muszki często się wylęgują.