Co na sufit zamiast farby?

Co na sufit zamiast farby?

Czym wykończyć sufit?

Sufit to bardzo ważna część każdego pomieszczenia, która jeszcze do niedawna podczas urządzania wnętrza była często pomijana. Czasy te jednak odeszły w niepamięć, a to dlatego, że pojawiają się coraz to nowsze sposoby na jego aranżację, zwłaszcza że powierzchnia sufitu zazwyczaj pozwala na wykorzystanie wielu różnych rozwiązań. Czym więc go wykończyć? Co wybrać zamiast farby i jak dokładniej zaprojektować taki sufit, tak aby był funkcjonalnym, a przy tym efektownym dopełnieniem wybranego pomieszczenia? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Aranżacja sufitu – alternatywy dla pomalowania sufitu farbą
• Kasetony na sufit zamiast farby
• Sufit podwieszany zamiast farby
• Farba strukturalna na sufit zamiast zwykłej farby
• Sufit napinany zamiast farby
• Drewniane panele na sufit zamiast farby
• Szklany sufit zamiast farby
• Tapeta na sufit zamiast farby
• Betonowy sufit zamiast farby
2. Jakie wykończenie sufitu bez farby wybrać?


Aranżacja sufitu – alternatywy dla pomalowania sufitu farbą

Jeszcze do niedawna sufit miał być wyłącznie tłem całego pomieszczenia, które nie powinno rzucać się w oczy. Dziś jednak może być kolejnym elementem dekoracyjnym, ponieważ mnogość nowych możliwości jego aranżacji umożliwia dopasowanie jego stylu do danego wnętrza. Dzięki temu wykańczając go odpowiednimi materiałami możemy uzyskać wybrany klimat, podzielić pomieszczenie na strefy, skutecznie ukryć oświetlenie i karnisze oraz wzbogacić wnętrze o kolejną dekorację. Jak więc to zrobić? Już podpowiadamy!

1. Kasetony na sufit zamiast farby

Pierwszym rozwiązaniem, które można wykorzystać do wykończenia sufitu zamiast farby, jest użycie kasetonów. Są to lekkie płyty, które najczęściej produkuje się ze styropianu. I choć kojarzą się one głównie z minioną epoką, to nowoczesne modele przyjmują formę eleganckich płyt, które przypominają sztukaterię. Na rynku są bowiem dostępne między innymi modele w kolorze srebrnym i złotym, a także te imitujące beton, kamienie oraz drewno, dzięki czemu idealnie uzupełniają wnętrza w stylu glamour, vintage i nowoczesnym. Dodatkowo, kasetony izolują sufit akustycznie i termicznie, a do tego można położyć je na nierównej powierzchni, w efekcie czego świetnie sprawdzą się w starym budownictwie.

2. Sufit podwieszany zamiast farby

Kolejną metodą na wykończenie sufitu bez użycia farby jest zrobienie sufitu podwieszanego. Jego wykonanie polega na zamocowaniu specjalnych paneli na profilach do płyt gipsowo-kartonowych, a następnie pokrycie ich tynkiem i pomalowanie. W ten sposób uzyskuje się gładki sufit bez ingerencji w powierzchnię pod nim, który może przyjmować przeróżne formy. Można więc uzyskać dowolny kształt, wyciąć w nim miejsca na oświetlenie, umieścić na nim kasetony, deski lub pokryć go betonem. W każdej z tych form sufit podwieszany zadziała jak warstwa izolacyjna, która ograniczy hałas z wyższych partii budynku oraz skróci czas nagrzewania się pomieszczenia.

3. Farba strukturalna na sufit zamiast zwykłej farby

Następnym rozwiązaniem, które można wykorzystać do wykończenia sufitu zamiast zwykłej farby, jest pomalowanie go farbą strukturalną. Jest to doskonały sposób na pokrycie nieestetycznych rys, pęknięć i nierówności, które często występują w przypadku tynków cementowo-wapiennych. Farba ta pozostawia bowiem fakturę, która z powodzeniem niweluje drobne wady powierzchni. Dodatkowo, na rynku dostępnych jest wiele farb strukturalnych, które umożliwiają uzyskanie konkretnego efektu. Mowa tutaj między innymi o powierzchni przypominającej beton, kamień, piasek oraz pergamin. Tak szeroka oferta otwiera więc nowe możliwości podkreślenia charakteru i stylu wnętrza.

4. Sufit napinany zamiast farby

Kolejnym sposobem na wykończenie sufitu bez użycia farby jest zrobienie sufitu napinanego. Do jego wykonania najczęściej używa się membrany PCV lub poliestrowej, którą naciąga się na przygotowanej wcześniej konstrukcji, co pozwala na wykorzystanie wielu różnych rozwiązań. Sufit napinany daje więc mnóstwo możliwości aranżacyjnych, bowiem na rynku dostępne są sufity napinane w formie satynowej, matowej, lustrzanej, z nadrukiem, a nawet z wybranym zdjęciem. Dzięki temu, robiąc przykładowo czarny sufit w salonie można skutecznie ukryć nierówności, systemy oświetlenia, klimatyzację oraz ogrzewanie, a do tego uzupełnić wnętrze bardzo efektowną dekoracją.

5. Drewniane panele na sufit zamiast farby

Bardzo fajnym rozwiązaniem, które umożliwia wykończenie sufitu bez użycia farby, jest też zamontowanie na nim drewnianych paneli. Takie dekoracje idealnie uzupełnią wnętrza w stylu boho, rustykalnym i skandynawskim, ponieważ jednoznacznie kojarzą się naturą. Można więc wybrać między innymi stare deski z sękami, belki kantówki, drewniane kasetony lub panele z lekkiego drewna sosnowego, które sprawdzą się zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Jest to również świetny pomysł na pokrycie sufitu pełnego poważnych niedoskonałości, kiedy wykonanie podwieszanego sufitu wydaje się zbyt dużą inwestycją.

6. Szklany sufit zamiast farby

W ostatnich latach na popularności zyskują też sufity szklane, które również pozwalają na wykończenie sufitu bez użycia farby. Taki sufit to bardzo efektowny element dekoracyjny, który jest solidny, trwały, a do tego trzyma ciepło i izoluje pomieszczenie akustycznie. Dodatkowo, szklane elementy umożliwiają aranżację na wiele różnych sposobów, bowiem mogą przyjmować formę konkretnego kształtu, mogą mieć dowolny kolor oraz mogą przepuszczać wybraną ilość światła. Szklany sufit można więc z łatwością wkomponować zarówno w styl nowoczesny, jak i boho czy rustykalny, gdzie kolorowe szyby w towarzystwie drewna idealnie dopełnią efekt wizualny.

7. Tapeta na sufit zamiast farby

Następną metodą na wykończenie sufitu bez użycia farby jest przyklejenie do niego tapety lub fototapety. W obu tych przypadkach przykleja się pasy wybranej dekoracji na przygotowany wcześniej strop. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, bowiem na rynku dostępnych jest wiele rozmaitych modeli, które różnią się kolorem, wzorem oraz fakturą. Tutaj należy jednak zaznaczyć, że fototapeta często stanowi mocny akcent, zmieniając wystrój całego wnętrza, natomiast zwykła tapeta może być jedynie jego subtelnym uzupełnieniem. Najlepiej więc dopasować wybrany model do przeznaczenia danego pomieszczenia.

8. Betonowy sufit zamiast farby

Betonowy sufit to kolejne bardzo ciekawe rozwiązanie, które jest doskonałą alternatywą dla pomalowania sufitu zwykłą farbą. Pożądany efekt można uzyskać bez potrzeby mocowania masywnych betonowych płyt, dzięki wykorzystaniu tynków mineralnych. W ten sposób uzyskuje się sufit o zróżnicowanej strukturze, mnogości odcieni i śladów szalunku. Moda na takie zwieńczenie pomieszczenia nadeszła wraz z rosnącą popularnością wnętrz loftowych oraz industrialnych, a to dlatego, że betonowy sufit idealnie wpisuje się w surowy, nowoczesny klimat wspomnianych stylów. Oznacza to więc, że sprawdzi się on przede wszystkim w mieszkaniach urządzonych nowocześnie, minimalistycznie, industrialnie i na styl loftu.

Jakie wykończenie sufitu bez farby wybrać?

Jak widać, jest wiele alternatyw, które umożliwiają wykończenie sufitu bez użycia farby. Do jego zwieńczenia można bowiem wykorzystać wspomniane kasetony, drewniane panele, szklaną taflę, tapetę lub beton, a także można zrobić na nim sufit podwieszany lub sufit napinany. Każdy z tych sposobów pozwala dopasować sufit do stylu danego wnętrza, a to dzięki mnogości dostępnych produktów o dowolnej kolorystyce, kształtach i fakturze. Oczywiście podczas jego aranżacji trzeba pamiętać o tym, aby dobrać wybraną dekorację do wielkości pomieszczenia, jego wysokości oraz powierzchni sufitu, w efekcie czego stanie się efektownym dopełnieniem wybranego wnętrza i nie będzie przytłaczał.