Jaki kolor ścian wybrać do sypialni?

Jaki kolor ścian wybrać do sypialni?

Na jaki kolor pomalować sypialnię?

Otaczające nas kolory mają ogromny wpływ na nastrój i samopoczucie, dlatego tak istotny jest ich odpowiedni wybór podczas aranżacji danego wnętrza. Dotyczy to przede wszystkim sypialni, w której po trudach codziennych obowiązków chcemy oddać się zasłużonemu wypoczynkowi, a co za tym idzie, jej kolorystyka powinna sprzyjać relaksowi. Jak zatem dopasować ją do tego pomieszczenia? Na jaki dokładniej kolor pomalować sypialnię? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Jaki kolor wybrać do sypialni?
2. Jak dobrać kolory ścian do małej sypialni?
3. Jak pomalować sypialnię na dwa kolory?
4. Jak dobrać kolor ścian do koloru mebli w sypialni?
5. Ciepłe czy zimne – jakie kolory wybrać do sypialni?


Jaki kolor wybrać do sypialni?

Przed wyborem koloru ścian do sypialni, trzeba wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych kwestii. Absolutną podstawą będzie więc dobór barwy do wielkości i kształtu pomieszczenia, ponieważ mogą one skutecznie wpływać na ich optyczną wielkość. Bardzo ważny będzie też wybór koloru, który będzie sprzyjał relaksowi i nie będzie odwracał naszej uwagi od wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że kolory w sypialni muszą być nudne. Wręcz przeciwnie! Świetnym pomysłem na aranżację sypialni jest wybór kolorów zaczerpniętych z natury, czyli odcieni zieleni i niebieskiego! W tym wypadku miłośnicy pasteli mogą sięgnąć po jaśniejsze odcienie, w tym miętę, błękit, pistację lub szałową zieleń, a ci, którzy wolą mocniejsze barwy, mogą postawić na kolor limonkowy, szmaragdowy, chabrowy lub granatowy. Ponadto, bardzo dobrym rozwiązaniem, które będzie sprzyjało wyciszeniu się, a tym samym lepszemu wypoczynkowi, będzie wybór cieplejszych barw. Mowa tutaj o brązach, beżach i pomarańczach, które doskonale pasują do wnętrz w stylu naturalnym, boho oraz skandynawskim. Jeżeli zaś chodzi o nowocześniejsze sypialnie, to idealnie do ich uzupełnienia sprawdzi się biel i ciemna szarość, które dzięki swojej subtelności stworzą idealne warunki do relaksu.

Jaki kolor wybrać do sypialni?

Jak dobrać kolory ścian do małej sypialni?

Tak jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, jedną z podstaw aranżacji sypialni jest dobór koloru do kształtu i rozmiaru pomieszczenia. Wobec tego, jeżeli chcemy optycznie je powiększyć, najlepszym rozwiązaniem będzie pomalowanie ścian jasną farbą, przykładowo bielą, beżem, błękitem, miętą, jasnym różem lub jasną szarością. W ten sposób naturalne światło będzie odbijało się od ścian, co będzie wizualnie powiększało wnętrze. Tutaj należy jednak zaznaczyć, że łączenie kilku kolorów w małej sypialni nie będzie najlepszym pomysłem, zwłaszcza jeżeli chcemy wykorzystać bardziej wyraziste barwy, ponieważ w efekcie pomieszczenie może wydawać się zdecydowanie mniejsze i przytłaczające. Alternatywą może być pomalowanie jednej ściany mocniejszym kolorem, a pozostałych jaśniejszym, dzięki czemu stworzy się akcent kolorystyczny. Oprócz tego, nieco ekstrawaganckim, ale za to praktycznym rozwiązaniem będzie pomalowanie sufitu ciemniejszą farbą, która będzie kontrastowała ze ścianami, dzięki czemu optycznie obniży wnętrze i sprawi, że stanie się ono bardziej przytulne.

Jak dobrać kolory ścian do małej sypialni

Jak pomalować sypialnię na dwa kolory?

W przypadku nieco obszerniejszej sypialni użycie dwóch kolorów może okazać się bardzo dobrym pomysłem, zwłaszcza jeżeli wybierze się wykorzysta się kontrastujące farby. Można więc pomalować całe wnętrze na biało i dodać jeden mocny kolor na jednej ze ścian, dzięki czemu uzyska się bardzo ciekawy akcent. Biel bowiem doskonale komponuje się z ciemniejszymi barwami, a szczególnie tymi przypominającymi kamienie szlachetne, czyli rubinowymi, szmaragdowymi oraz szafirowymi. Kolejnym pomysłem na połączenie w sypialni dwóch kolorów, jest użycie dwóch skrajnie różnych odcieni jednej farby. Przykładowo na dwóch ścianach można użyć błękitu, natomiast na pozostałych dwóch granatu. Alternatywą dla tych rozwiązań jest zestawienie ze sobą mocnych odcieni, jednak propozycja ta będzie wymagała nieco odwagi. W tym wypadku ciekawą kompozycją będzie ciemna szarość w towarzystwie ciemnej zieleni, czerń połączona z butelkową zielenią lub granat zestawiony z ciemnym brązem.

Jak dobrać kolor ścian do koloru mebli w sypialni?

Jeżeli meble zostały zakupione przed wyborem koloru ścian do sypialni, dobrym pomysłem będzie dobór farby do ich kolorystyki. Jakie więc barwy będą pasowały do jasnych mebli, a jakie do ciemnych? Sprawdźcie!

  • Jasne meble – do białych mebli z laminatu, jasnego drewna sosnowego, bukowego i jaworowego można dopasować praktycznie każdy kolor. Wśród najmodniejszych aranżacji z jasnymi meblami dominują ściany przede wszystkim w kolorze białym, kremowym, beżowym, błękitnym oraz jasnej szarości. Bardzo dobrze sprawdzi się też zastosowanie akcentu kolorystycznego z wykorzystaniem na jednej lub dwóch ścianach ciemniejszej barwy, czyli czerni, ciemnej szarości, ciemnej zieleni lub granatu.
  • Ciemne meble – do mebli w kolorze wenge, orzechowym oraz tych wykonanych z drewna egzotycznego najlepiej pasują jasne barwy, w tym przede wszystkim beż, brąz, szarość i śmietankowa biel. Bardzo dobrze sprawdzą się też różnego rodzaju pastele, takie jak kolor brzoskwiniowy, błękitny i pistacjowy. Tutaj należy jednak zaznaczyć, że ciemne meble nie wyglądają zbyt dobrze w towarzystwie energetycznych barw, czyli w połączeniu z czerwienią, różem i żółcią, dlatego jeżeli wolimy ciemniejsze odcienie, zamiast nich lepiej wybrać chłodniejsze kolory, takie jak ciemna szarość, granat, czerń lub butelkowa zieleń.

Jak dobrać kolor ścian do koloru mebli w sypialni?

Ciepłe czy zimne – jakie kolory wybrać do sypialni?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, ale przy użyciu odpowiednich kolorów można ocieplić lub ochłodzić dane pomieszczenie. W sypialni najczęściej stosuje się ciepłe barwy, ponieważ sprawiają, że wnętrze staje się bardziej przytulne, a tym samym łatwiej się w nim odprężyć. Oczywiście do jej aranżacji można wykorzystać również zimne kolory, jednak te będą dobrym wyborem jedynie w przypadku dobrze oświetlonych pomieszczeń, do których wpada naturalne światło. Ponadto, ciemniejsze farby nie będą dobrym rozwiązaniem do uzupełnienia wąskich i małych sypialni, ponieważ będą je optycznie pomniejszały. Tutaj warto też zaznaczyć, że wybór koloru do sypialni powinien być uzależniony przede wszystkim od własnych upodobań i preferencji, ponieważ jest to miejsce, w którym spędza się bardzo dużo czasu, dlatego nie zawsze trzeba podążać za panującymi trendami.